Wyjątkowa rocznica (zdjęcia)

Dodano 2021-01-18 09:54:41 101. rocznica powrotu Leszna do macierzy była wyjątkowa z kilku względów. 17 stycznia 2021 roku kończyliśmy obchody jubileuszowego dla Leszna roku setnej rocznicy powrotu Leszna w granice Niepodległej. Świętowaliśmy jednak inaczej niż kiedykolwiek, bo w czasie pandemii.

15 stycznia

Po raz pierwszy w historii Leszna, władze miasta udały się na poznańskie nekropolie, aby złożyć wiązanki kwiatów i zapalić znicze na mogiłach osób szczególnie zasłużonych dla niepodległości i polski Leszna oraz całej Wielkopolski. Prezydent Łukasz Borowiak, jego Zastępca Piotr Jóźwiak oraz Dyrektor Delegatury Urzędu Wojewódzkiego Zenon Jóźwiak, 15 stycznia odwiedzili groby Stanisława Taczaka – dowódcy Powstania Wielkopolskiego, Witolda Celichowskiego – Wojewody Wielkopolskiego w latach 1919-1923 i Adama Ruszczyńskiego, leszczyńskiego adwokata i założyciela klubu sportowego Polonia 1912 Leszno. Kwiaty i znicze złożono także na leszczyńskim cmentarzu parafialnym, na grobach braci Góreckich, Bronisława Świderskiego i Jana Metelskiego.

O godz. 14.00 odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Leszna, na której wręczono tytuły Honorowego Obywatela Miasta Leszna i Zasłużonego dla Miasta Leszna. Była to również okazja do wręczenia corocznych wyróżnień Prezydenta Miasta Leszna dla działaczy w sferach sportu, kultury i pomocy społecznej. Szczegółowa lista nagrodzonych na stronie https://leszno.pl/Wyroznienia_na_sesji.html

17 stycznia

W tym dniu, od godzin porannych, Mieszkańcy Leszna mogli wybrać się na Wolny Spacer. Każdy, o dowolnie wybranej porze, mógł się wybrać na spacer trasą dawnych fortyfikacji miasta. Trasa oznakowana była biało-czerwonymi balonikami. Liczyła ok. 3,5 km. Znaleźli się nawet śmiałkowie, którzy pomimo bardzo mroźnej pogody, zdecydowali się pokonać ją biegiem.

O godz. 13.00 odprawiono Mszę Świętą w leszczyńskiej bazylice mniejszej w intencji Ojczyzny i miasta. Na uroczystości Prezydent Łukasz Borowiak otrzymał od Mieszkańców Leszna okolicznościowy medal. Po nabożeństwie delegacje władz miasta, kilku instytucji i organizacji złożyły kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności Powstańcom Wielkopolskim na Pl. Kościuszki oraz pod Pomnikiem Żołnierzom Garnizonu Leszczyńskiego przy ul. 17 Stycznia.

Widowiskową niespodziankę dla Leszczynianek i Leszczynian przygotowali baloniarze z Leszczyńskiego Klubu Balonowego i z Aeroklubu Leszczyńskiego, którzy wykonali przelot nad miastem. 3 balony wystartowały wczesnym popołudniem z targowiska przy ul. Holenderskiej i skierowały się nad centrum miasta. Wszystkim ekipom udało się przelecieć nad leszczyńską starówką. Balony były przystrojone flagami Powstania Wielkopolskiego i flagami z logiem 100-lecia powrotu Leszna do macierzy.