Szlakiem św. Jakuba

Droga św. Jakuba to szlak pielgrzymkowy zapoczątkowany we wczesnym średniowieczu prowadzący do grobu apostoła Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Mieszkańcy Leszna zabiegali o to aby alejka za os. Wieniawa nosiła nazwę właśnie drogi św. Jakuba. Radni jednogłośnie tej petycji się przychylili. Inicjatorka nazwania alei w ten sposób, redaktorka Lidka Matuszewska, chciała jednak, aby było to naprawdę wyjątkowe miejsce. Zadbała zatem o to, aby w połowie tej alei stanęła tablica informacyjna i kamienny słupek, jakich mnóstwo na Camino w Hiszpanii. Realizację tego projektu finansowo wsparło Miasto Leszno w ramach inicjatywy lokalnej.

Przebieg Wielkopolskiego odcinka Drogi św. Jakuba przez miasto Leszno

Wielkopolski odcinek Drogi św. Jakuba przez Leszno zaczyna się na rogatkach miasta, w dzielnicy Grzybowo. Stamtąd, wzdłuż ul. Osieckiej, kierujemy się w stronę zabudowań miejskich. Po drodze mijamy pochodzący z przełomu XVIII i XIX w. zabytkowy wiatrak Czesław. Przecinamy skrzyżowanie z ul. Ks. Jerzego Popiełuszki i kierujemy się dalej prosto aż do skrętu w prawo w aleje zwane Droga św. Jakuba.

Droga św. Jakuba w Lesznie otwarta została oficjalnie 5 czerwca 2018 r., za sprawą petycji złożonej przez mieszkańców Leszna. Inicjatorką nazwania w ten sposób alejki znajdującej się za osiedlem Wieniawa była redaktorka Lidia Matuszewska, która zadbała również o to, żeby było to wyjątkowe miejsce. W połowie tej alei stoi tablica informacyjna oraz kamienny słupek, jakich mnóstwo na Camino w Hiszpanii.

Dochodząc do końca alejki, zgodnie z oznaczeniami przebiegu Drogi św. Jakuba, skręcamy w lewo i dalej kierujemy się wzdłuż Al. Konstytucji 3 Maja aż do skrzyżowania z ul. Kąkolewską. Zgodnie z oznaczeniami drogi, przechodzimy przez skrzyżowanie i wzdłuż Al. Konstytucji 3 Maja idziemy prosto, dochodząc do przejścia podziemnego. Przy przejściu skręcamy w prawo i kierujemy się wzdłuż Al. 21 Października, przecinając kolejno skrzyżowania z ul. Grunwaldzką i następnie z ul. Jagiellońską. Docierając do skrzyżowania z ul. Dąbrowskiego, przechodzimy przez przejście dla pieszych i zgodnie z oznaczeniami skręcamy w lewo, a następnie w prawo w ul. Wróblewskiego. Dalej kierujemy się prosto przecinając kolejno ulice: Królowej Jadwigi, Bolesława Chrobrego i Zieloną, docieramy do Rynku – serca leszczyńskiego centrum miasta.

Znajdując się na leszczyńskim rynku, warto zwrócić uwagę na samą zabudowę, składającą się kolorowych kamieniczek oraz na barokowo-klasycystyczny ratusz, zaliczany do najpiękniejszych w Polsce. Tuż przy rynku znajduje się najważniejsza budowla na szlaku pielgrzymkowym Drogi św. Jakuba w Lesznie – Kościół pw. św. Mikołaja ob. Bazylika Mniejsza. Jest to najokazalsza leszczyńska świątynia, która stanowi rodowe mauzoleum Leszczyńskich. Nagrobki biskupa Bogusława i Rafała Leszczyńskich ufundowane zostały przez samego króla Stanisława Leszczyńskiego.

Opuszczając Rynek, oznaczenia Drogi św. Jakuba kierują nas na leszczyński deptak czyli ul. Słowiańską. Tuż przy skrzyżowaniu z Al. Krasińskiego, znajduje się biuro Centrum Informacji Turystycznej, w którym można uzyskać wszelkie informacje dotyczące miasta oraz regionu leszczyńskiego. Podążając dalej zgodnie z oznaczeniem drogi, przecinamy kolejne skrzyżowania z ul. Przemysłową i Towarową i docieramy do przejścia podziemnego. Po przekroczeniu przejścia, żółte strzałki kierunkowe szlaku jakubowego, kierują nas dalej wzdłuż ul. Święciechowskiej, przez ul. Wolińską do ul. Leszczyńskiej. Tą drogą docieramy do rogatek miasta, gdzie kończy się leszczyński szlak ale Droga św. Jakuba wiedzie dalej do Wschowy, Głogowa, przez Łużyce do Pragi i dalej na zachód aż do hiszpańskiego Santiago de Compostela.