Leszczyńskie murale

Z pewnością wielu mieszkańców jak i turystów zauważyło piękne murale jakie zdobią elewacje kamienic w Lesznie. Jedne są baśniowe, inne historyczne a jeszcze inne nawiązują do symboliki oraz znanych postaci z naszego miasta.

Jednym z artystów, ktorego murale można podziwiać spacerując leszczyńskimi ulicami jest Wojciech Ejsmond. Murale tego artysty zostały wykonane techniką „pikselową”.  Właściwy obraz czytelny jest dopiero z większej odległości. Na ul. Tylnej znajduje się mural przedstawiający podobiznę związanego z Lesznem kompozytora, Romana Maciejewskiego. Mural powstał w 2016 r. Rok wcześniej powstał mural na ul. Narutowicza przedstawia podobiznę Stanisława Grochowiaka. Polskiego poety, dramatopisarza, publicysty. Kolejne malowidło Wojciecha Esmonda można podziwiać na elewacji bloku przy ul. Grunwaldzkiej jest to podobizna Alfreda Smoczyka z 2018 r.    

Innymi artystami, których prace możemy oglądać spacerując po Lesznie są Wojciech Kołacz- Otecki. Mural tego artysty pn. "Adam i Ewa" znajduje się na Nowym Rynku. Wartymi zobaczenia są również murale wykonane przez Annę Szejdewik przedstawiające "Dąbrówkę i Wieniawę" obydwa znajdują się na ul. Więziennej i powstały w 2016 roku. Inne malowidło tej artystki znajduje się na ul. Królowej Jadwigi. Nawiązuje swoim charakterem do historycznej furty śmierci, jaka niegdyś znajdowała się w bliskiej okolicy ul. Królowej Jadwigi, mural powstał w 2020 roku.