Ważne imprezy

Leszczyńskie Smaki

Piknik Leszczyńskie Smaki jest jednym z produktów turystycznych, które oferuje Region Leszczyński. Impreza organizowana jest co roku w miesiącu sierpniu.

Piknik promuje regionalne potrawy, przetwory i wypieki. Formuła imprezy polega na degustacji potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Regionu Leszczyńskiego. Głównym punktem programu imprezy jest degustacja specjalnie przygotowanej potrawy przez zaproszonego szefa kuchni.

Dodatkowymi atrakcjami pikniku są stoiska i wystawy związane z regionem leszczyńskim takie jak: stoisko Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa z Osiecznej, stoisko Nadleśnictwa Karczma Borowa, stoisko Miejskiej Biblioteki Publicznej, stoiska właścicieli sadów czy też pasiek pszczelich. Uczestnicy imprezy mogą wziąć udział w prowadzonych warsztatach, a dzieci w specjalnie przygotowanych animacjach.

Tłem imprezy jest muzyka grana na żywo, która umila czas przy wspólnym biesiadowaniu.

      

Spływ Konwaliowym Szlakiem Kajakowym

Konwaliowy Szlak Kajakowy jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce wytyczony na terenie Przemęckiego Parku Krajobrazowego jest atrakcją dla każdego turysty, który ceni sobie piękno krajobrazu i obcowanie z naturą. Jego nazwa pochodzi od znajdującej się na szlaku Wyspy Konwaliowej, ścisłego rezerwatu przyrody, którego osobliwością jest unikatowa różowa odmiana konwalii, niespotykana w żadnym innym miejscu w Polsce.

Od kilkunastu lat na przełomie maja i czerwca organizowany jest Spływ Konwaliowym Szlakiem Kajakowym, w którym bierze udział ok. 80 osób czyli 40 załóg kajakarskich. Trasa spływu zazwyczaj prowadzi przez jeziora: Wieleńskie, Osłonińskie, Górskie, Olejnickie i Radomierskie. Udział w spływie może wziąć każdy ale ponieważ impreza co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem, decyduje kolejność zgłoszeń. Uczestnicy spływu oprócz pięknych widoków i niesamowitych wrażeń mają zapewnioną opiekę ratownika, doskonały sprzęt oraz ciepły posiłek.

      

Rowerem przez Leszno-Region

Ziemia Leszczyńska to idealne miejsce do uprawiania turystyki rowerowej. Miłośnikom tej formy wypoczynku sprzyja nie tylko urozmaicona rzeźba terenu, ale też przygotowana infrastruktura, dzięki której jazda na rowerze staje się jeszcze przyjemniejsza. W Regionie Leszczyńskim przygotowano ok. 40 oznakowanych tras rowerowych. Łącznie cykliści mają do dyspozycji ponad 600 km szlaków turystycznych. Dla mniej wytrawnych rowerzystów są szlaki o długości 9-7 km, dla bardziej doświadczonych ponad 40 km.

Elementem popularyzującym turystykę rowerową w Regionie Leszczyńskim jest z pewnością Rajd Rowerowy „Rowerem przez Leszno-Region”, który odbywa się w czerwcu każdego roku. Ponad 20-kilometrowa trasa rajdu prowadzi grupę cyklistów urokliwymi zakątkami naszego regionu, z przerwą na zwiedzanie zabytków znajdujących się na trasie.

Kolejnym popularnym rajdem jest „Rajd Rowerowy im. Zdzisława Adamczaka”, którego meta zawsze ma miejsce na plaży w Górznie. Impreza ta odbywa się co roku na początku września i gromadzi kilkuset rowerzystów, a co najważniejsze upamiętnia postać śp. Zdzisława Adamczaka, byłego przewodniczącego Organizacji Turystycznej Leszno-Region oraz wiceprezydenta Miasta Leszna, który zmarł nagle 4 września 2010 roku wracając z jednej z organizowanych rowerówek.

 

Antidotum AirShow Leszno

Obiektem niosącym Lesznu zasłużoną sławę jest lotnisko sportowe. Lotnisko Leszno jest jednym z największych w Europie lotnisk trawiastych. Znane jest przede wszystkim z długiego sezonu lotniczego i doskonałych warunków do bezpiecznego uprawiania sportów lotniczych. Jest to idealne miejsce do prowadzenia szkoleń lotniczych, w którym szybownicy i paralotniarze docenią ogromną, pozbawioną przeszkód przestrzeń, natomiast piloci samolotowi możliwość doskonalenia umiejętności ćwicząc podejścia na trzech, nieodległych, kontrolowanych lotniskach.

Lotnisko Leszno jest również znane z organizacji wielu imprez i zawodów.
Antidotum AirShow Leszno czyli dwudniowe pokazy lotnicze to wydarzenie, które na stałe wpisało się do kalendarza imprez lotniczych w Polsce i Europie. Co roku w czerwcu ten podniebny spektakl podziwia kilkadziesiąt tysięcy widzów.  Na niebie można zobaczyć akrobacje samolotowe solistów i grup pokazowych, odrzutowce i śmigłowce polskich i zagranicznych sił powietrznych, pokazy szybowcowe, paralotniowe, motoparalotniowe, balonowe. Nie brakuje też wystaw sprzętu wojskowego oraz lotniczego jak i wielu innych atrakcji. Znakiem rozpoznawczym Antidotum AirShow stały się pierwsze w Polsce pokazy nocne z muzyką na żywo oraz pirotechniką, które są niezapomnianym widowiskiem.

 

Leszczyńskie po Królewsku

Leszno – miasto króla Stanisława, wieków tolerancji religijnej, ludzi nauki i pięknych barokowych budowli. Bogatą historię zawdzięcza swym właścicielom: reprezentantom rodów Leszczyńskich i Sułkowskich – światłych, tolerancyjnych, gospodarnych i przewidujących oraz mieszkańcom – pracowitym i ciekawym świata.

Właśnie w celu popularyzacji postaci Stanisława Leszczyńskiego organizowana jest impreza „Powrót Króla”, która co roku na leszczyńskim Rynku i gromadzi sporą publiczność. Przemowa króla, pozowanie do zdjęć z małżonką i mieszkańcami Leszna, występy dzieci z leszczyńskich szkół i przedszkoli, pokazy taneczne Mażoretek Orkiestry Dętej Miasta Leszna , zwiedzanie miasta z przewodnikiem trasą „Śladami króla Stanisława Leszczyńskiego” to tylko nieliczne z atrakcji tej imprezy. Towarzyszą jej często także wydarzenia sportowe jak bieg „Królewska 13” czy kulturalne.