Współpraca z Ukrainą
Młoda e-demokracja
Projekt "Młoda e-demokracja" realizowany był w dniach 18-24 września 2023 roku w Lesznie. Podczas projektu, głównym elementem były warsztaty z programowania, realizowane przez leszczyńską firmę Halpress w Leszczyńskim Centrum Biznesu. Podczas kursu, uczniowie poznali zasady programowania strukturalnego. Pracowali w środowisku programistycznym XOJO. Na pierwszych zajęciach poznali podstawy logiki, instrukcje warunkowe, pętle i tablice. Tworzyli własne skrypty. Na kolejnych rozpoczęli pracę nad aplikacjami typu desktop. Tworzyli oprogramowanie działające na komputerach z systemem operacyjnym Windows oraz MacOS. Stworzyli dwie gry zręcznościowe, dla jednego i dwóch graczy. Ostatnich etapem było stworzenie aplikacji frontowej dla systemu głosowania. Aplikacja ta wpisywała się w projekt eDemokracja. Uczniowie otrzymali również dostęp do kursów on-line, dzięki którym mogą kontyuować swoją przygodę ze środowiskiem programistycznym XOJO, którego twórcą jest firma z Teksasu (USA). Zajęcia były prowadzone w języku polskim i języku angielskim.
Ponadto zorganizowano 4-godzinny warsztat w metodologii design thinking, spotkanie z Prezydentem Miasta Leszna, spotkanie z koordynatorką budżetu obywatelskiego oraz koordynatorką inicjatywy lokalnej oraz konsultacji społecznych z leszczyńskiego magistratu.
Poza tym, podczas projektu, zadbano również o inne działania animacyjne, wzmacniające integrację międzykulturową. Wśród nich wymienić można, m.in. turnieje i rozgrywki sportowe, małpi gaj, kulinarny wieczór międzykulturowy, podczas którego uczestnicy odkrywali nowe, nieznane im wcześniej smaki, grę miejską, podczas której uczestnicy samodzielnie odkrywali miasto – jego historię, folklor i leszczyńskie murale. Wśród wieczornych aktywności zrealizowano ognisko, wieczór karaoke i rozgrywki „na planszy”.
Podczas trwania projektu uczestnicy spotkali się również z przedstawicielkami różnych sektorów – organizacje pozarządowe opowiadały o tym, jak animują społeczności lokalne i działają na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, dziennikarka z lokalnej telewizja opowiedziała dlaczego media nazywane są czwartą władzą, a programistka opowiedziała dlaczego nowoczesne technologie są przyszłością i dlaczego warto studiować informatykę na polskich uczelniach.
Codzienne działania zaplanowane były w taki sposób, aby do godziny 14 trenować umiejętności twarde (IT, programowanie), później odkrywać zalety społeczeństwa obywatelskiego, a wieczorem animować wymianę międzykulturową.
wrzesień 2023
W dniach 18 – 24 września do Leszna przyjadą uczniowie z oddalonej o 1700 km Ochtyrki. Na miejscu spotkają się z uczniami z Zespołu Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych. Wszystko to w ramach projektu ”Młoda e-demokracja”, na który to Miasto otrzymało finansowanie ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji MEN. Celem projektu jest nauka, wymiana dobrych praktyk i wypracowanie nowych pomysłów, jak młodzi mogą włączyć się we współtworzenie miasta, wykorzystując do tego nowoczesne technologie. Podczas projektu chcemy pokazać, jak duży wpływ młodzież może mieć na rozwój społeczności lokalnych w swoich miastach. Oprócz intensywnych warsztatów z programowania nie zabraknie też czasu na integrację i edukację międzykulturową.
styczeń 2023
W dniach 25-27 stycznia przedstawicielka Urzędu Miasta Leszna wzięła udział w Forum Miast United4Ukraine, które zorganizowano we Wrocławiu. Jak przebiegało spotkanie? Na czym polegało? I przede wszystkim, co z niego wynikło? Oto relacja uczestniczki, Katarzyny Plewki-Chyżyńskiej, zaangażowanej w pomoc Ukrainie od chwili wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą.
Zwykli bohaterowie
Pamiętam, gdy w szkole podstawowej zadano nam pracę – opowiedz nam o swoim największym autorytecie. Na pierwszym miejscu pojawiali się rodzice, byli też dziadkowie, oczywiście Jan Paweł II, Wałęsa i kilku innych. Ja, starając się za wszelką cenę być zbuntowana, napisałam, że autorytetów nie mam i mieć nie będę.
Dziś, po 20 latach od tego wydarzenia, prawie rok po wybuchu wojny w Ukrainie, również nie wiedziałabym, kogo wskazać. Dziś jest ich tak wielu. Zwykli, niezwykli bohaterowie.
Parę dni temu wróciłam z Forum Miast United4Ukraine. 70 nieznających się osób – z polskich, niemieckich i ukraińskich samorządów. Nieco onieśmielona usiadłam z boku, a naprzeciwko mnie mężczyzna. Jak się później okazało – Pavel Kuzmenko, burmistrz miasta Ochtyrka, oddalonego od rosyjskiej granicy o jakieś 40 km. Ochtyrka, miasto 50-tysięczne, zostało zaatakowane 25 lutego. Okupanci ostrzelali rakietami Grad przedszkole, zabili kobietę i zranili troje dzieci. Uderzyli rakietami z głowicą kasetową. To w Ochtyrce zamordowane zostało pierwsze dziecko. To właśnie Ochtyrka została jest jednym z 4 „Miast Bohaterów” odznaczonych przez prezydenta Załenskiego.
Więc siedzę i zaczynam nieśmiałą rozmowę. „Jak teraz u Was, czego potrzebujecie?”. „Niczego nie potrzebujemy. Radzimy sobie”- odpowiedział Pavel. Ważył każde słowo, był spokojny i opanowany. Inny burmistrz miasteczka sąsiadującego z Ochtyrką mówi mi: „To jest prawdziwy bohater. Gdyby nie Ochtyrka nasze miasteczko zostałoby całkowicie zrujnowane”. Za dnia Pavel bronił miasta, a nocami operował rannych. Wtedy Pavel powiedział mi, że jest spokojny, bo jest realistą. Mówi, że z racji bliskości od granicy wroga Ochtyrka nie ma wielkiej nadziei na przetrwanie. Mówił to spokojnie, a ja coraz bardziej walczyłam, żeby się nie popłakać.
Podczas tych 3 dni płakałam wielokrotnie. Płakali też inni. Z wściekłości i bezsilności. Kolejnego wieczoru znowu usiadłam z Pavlem przy kawie. Wszystko, co mówił, było dla mnie tak ważne, tak mądre, że starałam się zapamiętać jak najwięcej. Żeby móc mówić o tym dalej.
Burmistrz Ochtyrki chce współpracować z Lesznem. Dzieli nas 1600 km. Zapytałam, co byłoby dla niego najważniejsze w tej współpracy. „Pokazać młodym świat. Pokazać im, że nie muszą pozostać ofiarami.” Nie mówił o agregatach, lekach czy jedzeniu. Powtarzał: „ z tym sobie poradzimy”. Człowiek, który każdego dnia mierzy się z wojną, śmiercią, człowiek który sam nazywa się realistą, mówi mi, że jeśli przeżyją, to będzie najważniejsze. Z resztą sobie poradzą. Już sobie radzą- w 100 dni zbudowali nową elektrociepłownię, która już działa.
„Silni ludzie tworzą łatwe czasy, łatwe czasy tworzą słabych ludzi, słabi ludzie tworzą ciężkie czasy.” Sparafrazował Pavel w pewnym momencie. I powiedział: „Wy jesteście teraz w łatwych czasach, możecie mieć tylko oczy szeroko otwarte”. Nadal spokojny i opanowany. Prawdziwy, najprawdziwszy bohater.
Przy stole takich bohaterów było więcej. Wszyscy Ci ludzie po dwóch dniach spędzonych we Wrocławiu wsiedli do pociągów i wrócili. Wrócili tam, gdzie bomby przelatują nad ich głowami. Tam, gdzie codziennie mierzą się z zimnem i brakiem światła. Mogliby zostać. Jednak wracają. I myślę, że wracają również dla mnie. Żeby nad moim domem nie przelatywały rakiety.
Czuję się zaszczycona, że ich poznałam. Najprawdziwsi bohaterowie. Dziękuję.
Prezydent Miasta Leszna deklaruje chęć współpracy z władzami Ochtyrki. Pierwszy kontakt został nawiązany. W kolejnych krokach Leszno planuje podpisać list intencyjny* – deklarację o zaangażowaniu i wzajemnej współpracy.