Montlucon

fontannaPodstawowe informacje

Liczba mieszkańców miasta: 39 761
Powierzchnia: 20,67 km2
Montluçon leży w Masywie Centralnym, w regionie Owernia, w departamencie Allier.

Rys historyczny

Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z czasów rzymskich. Montluçon zajmowało strategiczne miejsce, na skrzyżowaniu dwóch rzymskich traktów. Miasto swój rozkwit przeżywało w średniowieczu, do końca XIII w. - wiele zabytków pochodzi z tego właśnie okresu. Potem mieszkańców zdziesiątkowała zaraza, 80% populacji zginęło w wyniku choroby. Na wiek XIX przypada okres industrializacji. W 1830 roku Montluçon liczyło 5000 mieszkańców, a w roku 1950 już 50 000.

Warto zwiedzićuliczka w montlucon

  • Zamek Burbonów z XIII i XIV w.
  • Kościoły : Notre-Dame z XV w., Saint-Pierre z XII w., Saint-Paul z XIX w.
  • Mury obronne z XII w.
  • Ratusz z XIX w.
  • Cité Médiévale de Montluçon (Miasteczko Średniowieczne).

Ciekawostki

  • Znane osoby pochodzące z Montluçon: aktorka Audrey Tautou („Amelia”, „Kod da Vinci”, „Coco Chanel”), muzyk André Messager
  • Specjalności regionalnej kuchni: pasztet z ziemniaków, cukier z wiśni, ser Chambérat
  • Montluçon zakwalifikowane zostało jako jedno z 60 miast sztuki we Francji.

Źródło; Montlucon, Wikipedia; foto: Miasto Montlucon, Urząd Miasta Leszna

wieżyczkaWspółpraca z Lesznem

Kontakty z miastem Montluçon rozpoczęły się już w roku 2000 na gruncie gospodarczym – przedstawiciele obu miast rozpoznawali podczas pierwszych wizyt płaszczyzny dalszej współpracy.

W maju 2002 przedstawiciele Montluçon wzięli udział w konferencji w Lesznie „Zrównoważony rozwój miast w Zjednoczonej Europie”. Wówczas także między Lesznem a Montluçon został podpisany list intencyjny o wzajemnej współpracy. W kolejnym roku w październiku Leszno zaprezentowało się na targach w Montluçon, kiedy Polska była gościem honorowym w pawilonie międzynarodowym targów. Rok 2004 rozpoczął się także akcentem gospodarczym – do Leszna przyjechało 40 studentów z Montluçon oraz został pokazany cykl prezentacji przedsiębiorstw francuskich przygotowany dla przedstawicieli leszczyńskiej gospodarki. W grudniu 2004 roku podpisano umowę partnerską. W dniu 29 maja 2009 r. podczas Święta Europy i 5. "urodzin" partnerstwa podpisano w Lesznie umowę o kontynuacji współpracy.

Oprócz współpracy gospodarczej, miasta łączy współpraca kulturalna i wymiana młodzieży: szkoły muzyczne z Leszna i z Montluçon zorganizowały kilka wymian i wspólnych koncertów. Szansę na nawiązanie kontaktu mieli też dzieci z Leszna grające w piłkę nożną, które brały udział w międzynarodowym turnieju w Montluçon. Współpraca toczy się także na poziomie seniorów, którzy wzajemnie się odwiedzają i realizują wspólne projekty.

Często inicjatorem i koordynatorem współpracy po stronie Montluçon jest Edouard Dolecki, Prezes Towarzystwa Przyjaźni Francusko-Polskiej z Montluçon, który za tę działalność otrzymał w 2021 roku tytuł Honorowego Obywatela Leszna. 

 

Koordynacją współpracy z Montluçon w Urzędzie Miasta Leszna zajmuje się Lucyna Gbiorczyk, tel. 65 529 81 28, email: lgbiorczyk@leszno.pl