Suhl

Panorama miasta Suhl z dalekaPodstawowe informacje

Miasto Suhl znajduje się w południowo-zachodniej części Turyngii (Thüringen), czyli „zielonego serca Niemiec” – jest centrum Turyngii Południowej. Jest położone w paśmie górskim Lasu Turyńskiego na wysokości 429-676 m n.p.m. Miasto liczy ok. 42 000 mieszkańców.

 

 

Miasto słynie z:

  • rusznikarstwa i produkcji broni: 

Od 1535 r. w Suhl była produkowana ręczna broń palna. Oobecnie w Suhl znajdują się: jedno z najnowocześniejszych centrów strzeleckich świata, jedyne w Europie specjalistyczne muzeum ręcznej broni palnej, jedyna w Niemczech szkoła zawodowa dla rusznikarzy i grawerów oraz zakłady produkujące broń myśliwską i sportową,

  • Centrum kongresowe nad wodąfabryki Simson:
    Od 1896 rozpoczęto w zakładach Simsona produkcję rowerów, od 1906 również samochodów a później motocykli. Firma, która przetrwała wojenne losy oraz czasy NRD, już nie istnieje, a zabytkowe modele pojazdów można podziwiać w muzeum w Suhl.
  • Centrum Kongresowego Suhl (CCS):
    W roku 1995 po rekonstrukcji byłej hali miejskiej otwarto Centrum Kongresowe Suhl (Congress Centrum Suhl - CCS), którego największa sala mieści do 5000 odwiedzających.
  • Rennsteig:
    Najsłynniejsza w Niemczech, 160-kilometrowa trasa górska, która wiedzie przez Las Turyński. Wiele oznakowanych tras prowadzi wprost z Suhl do trasy Rennsteig.

Rys historyczny

W zapisach klasztoru Fulda już w okresie między rokiem 900 a 1155 pojawiła się nazwa miejscowości „Sulaha“. W roku 1527 Wilhelm von Henneberg nadał Suhl prawa miejskie.

Już przed rokiem 1500 w Suhl produkowano broń palną. W roku 1631 ta „zbrojownia Europy“ liczyła już 7000 mieszkańców. Jednak sprzedaż broni przyjaciołom i wrogom doprowadziła do znacznych zniszczeń miasta podczas wojny trzydziestoletniej. Również pożary niszczyły miasto (w latach 1509, 1590 i 1753). Podczas I wojny światowej około 12000 osób z regionu Suhl pracowało w zbrojeniach. Z końcem wojny sytuacja w Suhl znacznie się pogorszyła – przyczyną była inflacja i kryzys gospodarczy.

Podczas II wojny światowej Suhl ponownie dostarczało broń. W dniu 3. kwietnia 1945 oddziały amerykańskie wkroczyły do Suhl. Po objęciu miasta radziecką strefą okupacyjną rozpoczęło się upaństwowienie przedsiębiorstw. Wskutek reformy administracyjnej w NRD Suhl zostało w 1952 miastem powiatowym. Spowodowało to szybki rozwój miasta. Rozwinęło się budownictwo mieszkaniowe, szczególnie z wielkiej płyty.

Jesienią 1989 liczne demonstracje i okupacja centrali Stasi (słuzby bezpieczeństwa) zapoczątkowały dla Suhl przemiany ustrojowe. 6 maja 1990 mieszkańcy miasta po raz pierwszy od 1950 roku wybrali w wolnych wyborach przedstawicieli rady miejskiej.

Fragment miasta z fontanną i wysokim budynkiemWarto zwiedzić

Ratusz: budynek ratusza z napisem „W zielonym lesie czerwone miasto, które ma ostrzelany ratusz“, który przypomina walki w Suhl z 1920, jest najokazalszym budynkiem historycznego rynku.

Muzeum pojazdów: na powierzchni ponad 1100 m² wystawione jest około 180 eksponatów z historii budowy pojazdów w mieście Suhl od roku 1896.

Muzeum broni: jedyne takie specjalistyczne muzeum w całej Europie oferuje wyjątkowe spojrzenie na historię produkcji broni na przestrzeni siedmiu wieków.

Polski akcent

W XVI w. król Stefan Batory kazał wyposażyć całą armię w broń z Suhl

Źródło: www.suhltrifft.de; foto: Urząd Miasta Suhl

Nawiązanie współpracy

Umowa o współpracy partnerskiej Leszna i Suhl została podpisana w 1984 roku. Była ona wynikiem wcześniejszych kontaktów wielu leszczyńskich zakładów pracy, szkół, zespołów sportowych i grup młodzieży, które prowadzono już w latach siedemdziesiątych. W czasie ważnych dla Leszna i kraju przemian ustrojowych i gospodarczych dzieliliśmy się własnymi dokonaniami oraz korzystaliśmy z doświadczeń niemieckich partnerów, których kraj przechodził podobny do naszego proces demokratyzacji. W 15. rocznicę podpisania umowy o partnerstwie miast Rada Miejska Leszna uchwałą nr XI/119/99 z dnia 27 maja 1999 roku nadała miastu Suhl odznaczenie „Zasłużony dla miasta Leszna”.

Przez wszystkie lata współpraca przejawiała się w różnych dziedzinach: kultura i sztuka, sport, współpraca młodzieży i różnych grup zainteresowań – filatelistów, policji, straży pożarnej, seniorów, hotelarzy, kucharzy, rzemieślników, artystów i wiele innych.
W dniu 29 maja 2009 r. podczas obchodów Święta Europy i 25. „urodzin” partnerstwa podpisano w Lesznie umowę o kontynuacji współpracy (umowa j.polski, umowa j.niemiecki). W tym samym roku podczas III Międzynarodowej konferencji miast partnerskich w Suhl dnia 6 maja 2009 została także podpisana podobna umowa (umowa j.polski, umowa j.niemiecki).

 

Koordynacją współpracy z Suhl w Urzędzie Miasta Leszna zajmuje się Magdalena Urbaniak, tel. 65 537 36 84, email: murbaniak@leszno.pl