Palenie w piecu

W Lesznie działa "Żółta kartka dla truciciela". Ma ona zwrócić uwagę na problem zanieczyszczania powietrza, którym wszyscy oddychamy.

Rodzaj wybieranego paliwa jest najczęściej wynikiem niewiedzy użytkowników pieców. Zwykle tłumaczą oni, że przecież zawsze wrzucali do paleniska kolorowe gazety albo że dzięki oponom ładnie się pali. Przez lata nikt nie zwracał im na to uwagi, bo na palenie śmieciami istniało społeczne przyzwolenie. Nie przejmowano się ani zanieczyszczeniem powietrza, ani też skutkami, jakie ono za sobą niesie.

- Zawsze staramy się edukować osoby, u których przeprowadzamy kontrole. W siedmiu na dziesięć przypadków stosują się do wytycznych, co potwierdzają nasze rewizyty - tłumaczy Dominik Sadowski, Zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Lesznie.

Najbardziej oporni na edukację, do których nie przemawiają żadne argumenty, karani są mandatami. W szczególnych okolicznościach sprawy trafiają do sądu.

- My, strażnicy, zawsze staramy się być wyrozumiali. Wiemy, że nie każdy może pozwolić sobie na nowoczesny, ekologiczny piec. Ważne jednak, aby w tej sytuacji używać paliwa jak najlepszej jakości. Dotyczy to nie tylko węgla, ale też drewna, które powinno mieć odpowiednią wilgotność. Nie bez znaczenia jest również sposób rozpalania ognia w piecu - przypomina D. Sadowski.

Zachęcamy do zapoznania sie z ulotką i stosowania się do podanych tam, podstawowych zasad palenia w piecu.

Sąsiad pali tak, że z komina wydobywają sie kłęby gryzącego dymu? WLEP MU ŻÓŁTĄ KARTKĘ!

(do pobrania poniżej, w plikach do pobrania i samodzielnego druku). Niech - tak jak na boisku piłkarskim - będzie to ostrzeżenie i wezwanie do poprawy zachowania.

Żółta kartka nie pomaga? Dzwoń na numer 986 i wezwij Straż Miejską.

Strażnicy skontrolują piec i sposób palenia w piecu. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości - mogą wymierzyć karę finansową, albo skierować sprawę do sądu.

Uchwały antysmogowe

Przypominamy, że w trosce o zdrowie i życie mieszkańców na terenie całego województwa wielkopolskiego od 1 maja 2018 roku obowiązują UCHWAŁY ANTYSMOGOWE, które zakazują stosowania najgorszej jakości paliw stałych, np. bardzo drobnego miału lub węgla brunatnego lub flotokoncentratu. Ponadto wszystkie nowe kotły muszą zapewnić możliwość wyłącznie automatycznego podawania paliwa, wysoka efektywność energetyczną oraz dotrzymanie norm emisyjnych.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie https://www.umww.pl/kampania-antysmogowa-2020.

 

Pliki do pobrania