Atrakcje lotnicze

Lotnisko Leszno

Obiektem niosącym Lesznu zasłużoną sławę jest lotnisko sportowe. Lotnisko Leszno jest jednym z największych w Europie lotnisk trawiastych. Znane jest przede wszystkim z długiego sezonu lotniczego i doskonałych warunków do bezpiecznego uprawiania sportów lotniczych. Jest to idealne miejsce do prowadzenia szkoleń lotniczych, w którym szybownicy i paralotniarze docenią ogromną, pozbawioną przeszkód przestrzeń, natomiast piloci samolotowi możliwość doskonalenia umiejętności ćwicząc podejścia na trzech, nieodległych, kontrolowanych lotniskach.

Lotnisko Leszno jest również znane z organizacji wielu imprez i zawodów. Jako jedyne na świecie było czterokrotnie gospodarzem Mistrzostw Świata w Szybownictwie. Tutaj też pierwszy raz w Polsce odbyły się nocne pokazy lotnicze, które z lokalnej imprezy stały się stałym punktem na lotniczej mapie Europy, chętnie odwiedzanym przez międzynarodowe zespoły.

Ogromną atrakcją Lotniska Leszno jest tunel aerodynamicznych FreeFlyCenter. To pierwszy i największy symulator swobodnego latania w Polsce, gdzie każdy może spróbować swoich sił.

Pod koniec 2018 roku została powołana do życia spółka miejska Lotnisko Leszno. Celem spółki jest zarządzanie terenem lotniska. W perspektywie najbliższych lat lotnisko ma szanse przejść dużą metamorfozę dzięki jasno sprecyzowanym celom i planowanym inwestycjom. Jeden z ważniejszych projektów inwestycyjnych to m.in. modernizacja drogi startowej, dzięki której zdecydowanie wzrośnie atrakcyjność lotniska przez możliwość przyjmowania większej gamy statków powietrznych. Spółce udało się ogrodzić teren Lotniska oraz utwardzić pas startowy. Lotnisko Leszno ma ambicje zostać najlepszym ośrodkiem lotniczym w Polsce, przyjazny mieszkańcom, gościom, lotnikom i biznesowi. 

  

Imprezy lotnicze

 

Antidotum Airshow Leszno


Antidotum Airshow Leszno to jedyne w swoim rodzaju lotnicze święto. Pokazy w Lesznie to wydarzenie, które na stałe wpisało się do kalendarza najciekawszych imprez lotniczych w Polsce i w Europie. Podczas pokazów na niebie można podziwiać akrobacje samolotowe solistów i grup pokazowych, odrzutowce i śmigłowcowe polskich i zagranicznych sił powietrznych, pokazy szybowcowe, paralotnie, motoparalotnie, pokazy nocne z muzyką i dużą dawką pirotechniki, które stały się już znakiem rozpoznawczym imprezy. 

  

  

Balonowy Pychar Leszna

Leszno od lat jest ściśle związne ze sportem lotniczym, w którego historię od ponad trzydziestu lat wpisuje się również sport balonowy. W 1988 roku było gospodarzem Balonowych Mistrzostw Europy, a od dwudziestu dziewięciu lat Leszczyński Klub Balonowy organizuje kolejne edycje Balonowego Pucharu Leszna. Dwukrotnie mieliśmy również zaszczyt organizacji zawodów balonowych najwyższej, pierwszej kategorii: I Balonowych Mistrzostw Świata Kobiet (2014) oraz IV Balonowych Mistrzostw Europy Kobiet (2017). Nieprzerwana historia zawodów i ich poziom sprawia, że Leszno cieszy się zasłużoną renomą na balonowej mapie Polski.

     

 

    

Szybowcowe Mistrzostwa 

Lotnisko Leszno jest częstym gospodarzem wielu imprez i zawodów szybowcowych. Słynie z doskonałych warunków do uprawiania sportów lotniczych. Jako jedyne na świecie było czterokrotnie gospodarzem Mistrzostw Świata w Szybownictwie.

           

Tunel Aerodynamiczny

Tunel Aerodynamiczny w Lesznie został otwarty w 2014 roku. Jest to jeden z największych tego typu obiektów w Europie. Tunel ma średnicę ok 4,6 m i wysokość 10 m. Działa w nim 12 silników, które generują strumień powietrza osiągający prędkość do 260 kilometrów na godzinę. Imituje idealne warunki symulujące skoki na spadochronie. Tunel jest dostępny dla każdego za wyjątkiem dzieci do 5 roku życia. Z atrakcji mogą korzystać także osoby niepełnosprawne oraz starsze - po wcześniejszych uzgodnieniach z instruktorami. Każdy korzystający z oferty tunelu aerodynamicznego otrzymuje kombinezon, kask i gogle ochronne oraz dodatkowo zostaje przeszkolony z zasad bezpieczeństwa i przyjmowania prawidłowej pozycji w czasie lotu. Nad bezpieczeństwem korzystających cały czas czuwa instruktor.