Turystyka rowerowa

Turystyka rowerowa w Regionie Leszczyńskim.

Turystykę rowerową może uprawiać niemal każdy niezależnie od wieku i stopnia wytrenowania. Wystarczy tylko umiejętnie dobrać skalę trudności i trasy rowerowej do możliwości własnego organizmu.

Ziemia leszczyńska to idealne miejsce do uprawiania turystyki rowerowej. Sprzyja temu nie tylko urozmaicona rzeźba terenu ale też przygotowana infrastruktura, dzięki której jazda na rowerze staje się jeszcze bardziej przyjemniejsza. W Regionie Leszczyńskim przygotowano 36 oznakowanych tras rowerowych, na których cykliści mają łącznie do dyspozycji ponad 600 km szlaków.

Wśród szlaków wytyczonych w Regionie Leszczyńskim są propozycje zarówno dla mniej wytrawnych, jak i dla bardziej doświadczonych i wymagających rowerzystów. Proponowane przez nas trasy łączą się i krzyżują, stanowiąc swego rodzaju sieć, pozwalającą na opracowanie własnego planu podróży. Każdy znajdzie tu coś intersującego dla siebie! Miejsca wyjątkowe, nastrojowe magiczne, łączące przeszłość z teraźniejszością, czyste jeziora, ostoje dzikiego ptactwa, magnackie rezydencje, malownicze krajobrazy.

Najdłuższa z opracowanych tras liczy ponad 44 km, najkrótsze doskonale nadają się na rodzinne wypady – 6 km. Trasy przebiegają przez tereny nizinne, jak i liczne wzniesienia i pagórki. Miłośnicy przyrody mogą podziwiać malownicze krajobrazy pól, lasów, łąk i jezior. 

Osoby, które zechcą sobie zrobić przerwę w podróży powinny pamiętać, że region leszczyński sprzyja uprawianiu sportów wodnych: kajakarstwa, żeglarstwa, windsurfingu i wędkarstwa, dzięki dużej ilości jezior polodowcowych, które łączą naturalne lub sztuczne kanały. W miejscowościach nad jeziorami, liczne ośrodki wczasowe, plaże i kąpieliska stwarzają dogodne warunki do wypoczynku.

Niewątpliwe atuty przedstawianych szlaków to również piękne dworki, pałace, zamki, kościoły i wiatraki. Trasy przeprowadzone są dobrymi, niezbyt ruchliwymi drogami, przez tereny Leszna i regionu, nasycone interesującymi zabytkami.

 

 

 

Pliki do pobrania