Dunaújváros

Podstawowe informacje

Miasto Dunaújváros liczy ok. 50.000 mieszkańców i jest położone nad Dunajem, 70 km na południe od Budapesztu. Nazwa miasta oznacza „nowe miasto nad Dunajem”.

 

Miasto słynie z

  • malowniczego położenia nad Dunajem
  • huty żelaza, która jest największym pracodawcą w regionie
  • Uniwersytetu Dunaújvárosi Egyetem, na który uczęszcza ok. 3000 studentów, w tym liczna grupa studentów zagranicznych
  • dyscyplin sportowych: hokeja na lodzie, piłki nożnej, futsalu i wielu innych

 

Rys historyczny

Miasto powstało w latach 50. XX wieku, wraz z nowo wybudowaną hutą żelaza, jednak na jego obecnym terenie znajdują się pozostałości z czasów rzymskich.

 

Nawiązanie współpracy

Pierwsze kontakty zostały nawiązane w dziedzinie szkolnictwa wyższego, poprzez współpracę Uniwersytetu w Dunaújváros (University of Dunaújváros / Dunaújvárosi Egyetem) z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Lesznie. Następnie rozwijały się w innych dziedzinach, między innymi w sporcie i wymianie doświadczeń pomiędzy samorządami. Kluby Dunaferr Due Renalfin Futsal Club a Klubem Sportowym Futsal Leszno zawarły w 2017 r. pisemne porozumienie o współpracy. W październiku 2017 r. między miastami został podpisany list intencyjny o wzajemnej współpracy. Dnia 23 marca 2019 w Lesznie, w Dniu Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, przedstawiciele miast Dunaújváros i Leszna podpisali umowę o współpracy partnerskiej. W umowie miasta wyraziły wolę wymiany i współpracy w dziedzinie gospodarki, funkcjonowania samorządów, kultury i sportu poprzez wizyty studyjne, staże, konferencje naukowe, seminaria, zawody sportowe, wymiany uczniów, wystawy i inne przedsięwzięcia, oraz zadeklarowały wspieranie nawiązanych już kontaktów pomiędzy uczelniami i klubami sportowymi.