Program Profilaktyki Zakażeń HCV

Urząd Miasta Leszna informuje o możliwości skorzystania przez dorosłych mieszkańców miasta Leszna z Programu Profilaktyki zakażeń HCV.

Program obejmuje wykonanie badania krwi w kierunku obecności przeciwciał anty-HCV. Program w całości finansowany jest z budżetu Miasta Leszna. 

Czym jest wirusowe zapalenia wątroby typu C?

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) jest chorobą wywołaną przez wirus zapalenia wątroby typu C ( Hepatitis C Virus- HCV). WZW C nazywane jest cichym zabójcą, gdyż zakażenie przebiega bezobjawowo lub objawy są niecharakterystyczne, co powoduje, że choroba często rozpoznana zostaje po wielu latach w okresie poważnych zmian chorobowych w wątrobie. Zakażenie wirusem HCV może mieć postać ostrą lub przewlekłą. U 20% chorych ostre zakażenie ustępuje spontanicznie i nie przechodzi w stan przewlekły natomiast u 80% wirus pozostaje w organizmie dłużej niż 6 miesięcy i przechodzi w stan przewlekły, w którym objawy nadal nie sugerują choroby wątroby - mogą to być np. nudności, bóle stawów, mięśni, uczucie zmęczenia. Dowodem utrzymującego się przewlekle czynnego zakażenia HCV jest obecność zarówno przeciw ciał anty-HCV, jak i kwasów nukleinowych wirusa w surowicy krwi. Zagrożenie ze strony HCV wynika z dużego rozprzestrzeniania się wirusa i braku czynnej profilaktyki - do tej pory nie została wynaleziona szczepionka przeciw wirusowi. Wczesne wykrycie zakażenia wirusem HCV zwiększa szanse na skuteczne leczenie przeciwwirusowe. 

Miejsce realizacji programu: 

Pobranie krwi oraz badanie wykonuje Centrum Medyczne MEDEOR, ul. Kiepury 10, 64-100 Leszno

Punkt pobrań czynny od poniedziałku do piątku od 8:00 do 17:00.

Szczegółowych informacji udziela personel laboratorium - telefon: 65 526 58 68