Wyróżnienia na sesji

Dodano 2021-01-15 12:18:48 Dziś, na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej Leszna, wręczono tytuły Honorowego Obywatela Miasta Leszna i Zasłużonego dla Miasta Leszna. Z okazji 101. rocznicy powrotu Leszna do Macierzy nagrody za działalność sportową, kulturalną i społeczną przyznał również Prezydent Miasta Leszna. Oto lista wyróżnionych.

Honorowy Obywatel Miasta Leszna

  • Edouard Dolecki – potomek tzw. starej przedwojennej Polonii we Francji, która w trudnych ekonomicznie czasach znalazła zatrudnienie w kopalniach węgla kamiennego w Masywie Centralnym. Od ponad 20 lat jest bardzo zaangażowanym i niezwykle aktywnym Prezesem Komitetu Zarządzającego Stowarzyszenia Francja-Polska w Domérat, liczącego ponad 250 członków. Pan Dolecki jest filarem współpracy Leszna i Montluçon – francuskiego miasta partnerskiego Leszna.
  • Pośmiertnie generał Stefan Rowecki GROT - dowódca 55. poznańskiego pułku piechoty stacjonującego w Lesznie i Rawiczu, dowódca innych jednostek w Polsce. Dowódca Warszawskiej Brygady Pancernej w kampanii polskiej 1939 roku. Od 5 października 1939 zastępca komendanta Służby Zwycięstwu Polski. 3 maja 1940 mianowany generałem brygady, potem komendantem ZWZ całego obszaru Polski pod okupacją niemiecką. 30 czerwca 1940 został komendantem głównym ZWZ i dowódcą Sił Zbrojnych w Kraju. W 1942 r. został dowódcą Armii Krajowej. Wielokrotnie odznaczany za wierną służbę Ojczyźnie.

Zasłużony dla Miasta Leszna

  • Wojciech Rajewski - przedsiębiorca, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Dróg i Ulic Leszno sp. z o.o., firmy, które wykonała wiele ważnych dla Leszna inwestycji drogowych. Aktywny działacz samorządowy i gospodarczy. Jako jedyny nieprzerwanie pełnił funkcję radnego Rady Miejskiej Leszna od 1990 r. do 2018 r. W latach 1998-2006 był jej Przewodniczącym, a w 2006-2014 jej Wiceprzewodniczącym. Bezpośrednio wpływał na losy Leszna, na jego rozwój, w dużej mierze współdecydował o tym, co się działo w Lesznie przez ostatnie 28 lat.
  • Piotr Rusiecki – przedsiębiorca, a od 2013 roku prezes Unia Leszno SSA. W pierwszym sezonie za rządów Piotra Rusieckiego, Unia Leszno zdobyła srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Polski na żużlu, by sezonie 2015 sięgnąć już po złoto. Od 2017 roku Unia Leszno jest nieprzerwanie zwycięzcą DMP aż do dziś. Piotr Rusiecki to nie tylko doskonały biznesmen i wspaniały menadżer, ale również mecenas młodzieży. To dzięki jego staraniom w leszczyńskim klubie wyrosły takie gwiazdy jak Bartosz Smektała, Dominik Kubera, Brady Kurtz czy Jaimon Lidsey.
  • Pośmiertnie Eligiusz Klawiński – działacz społeczny oddany walce z narkomanią i zapobieganiu narkomanii, żeglarz i organizator żeglarskich obozów dla młodzieży integrujących młodych ludzi z różnych środowisk społecznych. Pracował także z dziećmi głęboko upośledzonymi intelektualnie. Z jego inicjatywy i w dużym stopniu dzięki niemu zrealizowano remont kapitalny Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego im. „Piotrusia Pana” przy ulicy Starozamkowej w Lesznie.
  • Aleksander Starzyński – archeolog, świetny organizator, fachowiec, a do tego osoba silnie zaangażowana na rzecz ochrony dziedzictwa, skądinąd nie tylko archeologicznego. Piastował m.in. funkcję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Archeologicznych województwa leszczyńskiego. W trakcie pełnienia funkcji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lesznie, a później w Poznaniu, Aleksander Starzyński wykazał się znaną powszechnie i docenianą troską o zabytki Leszczyńskiego oraz całej Wielkopolski. Poważany jako wybitny fachowiec z zakresu archeologii.
  • Lech Woźny – pedagog, wykładowca akademicki, sportowiec, przedsiębiorca, redaktor opracowań gospodarczych, pomysłodawca i autor wydawnictw o charakterze regionalnym, społecznik i regionalista. Pomysłodawca i oragnizator Targów "Dom i Ogród" w Lesznie. W ostatnich latach najbardziej znany ze swojej filatelistycznej pasji. Pomysłodawca i organizator okolicznościowych poczt. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany za pracę zawodową i działalność społeczną m.in. czterokrotnie  nagrodą Prezydenta Miasta Leszna.

Nagrody Prezydenta Miasta Leszna otrzymali:

SPORT

  • Dariusz Górski – trener, założyciel i prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego ACHILLES Leszno, długoletni asystent trenera Kadry Narodowej Seniorów w biegach sprinterskich, wychowawca wielu medalistów Mistrzostw Polski i reprezentantów Polski na zawodach międzynarodowych.
  • Krzysztof Ptak – trener i prezes LKLA KROKUS Leszno, wychowawca wielu medalistów Mistrzostw Polski, reprezentantów Polski na zawodach międzynarodowych w tym także Igrzyskach Olimpijskich.
  • Dawid Tomczak – złoty medalista Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Boksie oraz brązowy medalista Mistrzostw Polski Seniorów w Boksie.

Dodatkowo pamiątkowy grawerton otrzymał Pan Piotr Baron – trener leszczyńskiej drużyny żużlowej, zdobywca 4 kolejnych złotych medali DMP na Żużlu.

KULTURA

  • Ewa Biały – animatorka kultury, prezes „Ogólnopolskiego Stowarzyszenia z Muzyką do Ludzi”, propagatorka twórczości Romana Maciejewskiego.
  • Danuta Spychaj-Duszyńska – działaczka Towarzystwa Gimnastycznego „SOKÓŁ”, animatorka patriotycznego wychowania dzieci i młodzieży.

 

DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA

  • Magdalena Dominiak - prezes Spółdzielni Socjalnej „Pod Skrzydłami”. Od samego początku działalności spółdzielni pełni funkcję Prezesa aktywnie pomagając osobom chorym przewlekle, niesamodzielnym. Prowadzi wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. Zawsze gotowa do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.
  • Beata Hojnacka - Prezes Stowarzyszenia „PL 18”. Jest współorganizatorką wielu akcji społecznych m.in. kartki świąteczne dla dzieci z oddziałów onkologicznych, wsparcie dla Zuzi, nakrętki dla Mikołaja oraz biegu z okazji 100-lecia powrotu Leszna do macierzy. Pani Beata jest zawsze otwarta na pomoc innym, zwłaszcza dzieciom, poszkodowanym przez los. Jej szczególna pomysłowość przejawia się w kolejnych akcjach poruszających całą leszczyńską społeczność.
  • Dominika Lizurej - przewodnicząca Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Stowarzyszenie to każdego roku przeciwdziała przemocy emocjonalnej wobec coraz większej liczby dzieci, które znalazły się w trudnej sytuacji konfliktu okołorozwodowego ich rodziców. W swej pracy Pani Dominika wykazuje się wrażliwością, empatią i odpowiedzialnością, zawsze w centrum stawiając dobro dzieci.
  • Beata Quandt-Voloshyn - prezes Spółdzielni Socjalnej „VITA”, którą to funkcje tę sprawuje od początku istnienia stowarzyszenia. Współorganizatorka Wigilii dla Samotnych i Bezdomnych. Na co dzień prowadzi punkt gastronomiczny z pysznymi i niedrogimi obiadami, codziennie dokładając wielu starań by sprostać oczekiwaniom odbiorców.
  • Krzysztof Kubiak - prezes Spółdzielni Socjalnej „Kuba-Bart”. Twórca wielu projektów i inicjator wielu działań promujących społeczeństwo obywatelskie w Lesznie. Włącza się zawsze bardzo chętnie we wszystkie prospołeczne akcje przygotowywane przez nasze leszczyńskie organizacje pozarządowe i leszczyński samorząd.
  • Tomasz Walenczak - prezes Stowarzyszenia Bumerang Leszczyński. Pan Tomasz od samego początku Stowarzyszenia tj. od 2018 roku pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia Bumerang Leszczyński. W 2016 roku był inicjatorem Akcji charytatywnej „Jabłuszko”, która z roku na rok powiększa zasięg. Od wielu lat działa w Radzie Rodziców przy SP 9 w Lesznie. Pan Tomasz to człowiek aktywny i chętny do pomocy, ale równocześnie bardzo skromny.