Zginęli w obronie kobiety (zdjęcia)

Dodano 2018-05-28 11:50:10 Dziś, 28 maja, władze miasta Leszna i liczne delegacje instytucji oraz szkół złożyły hołd żołnierzom 86. Pułku Artylerii Przeciwlotniczej skazanych za udział w potyczce z żołnierzami Armii Sowieckiej na dworcu kolejowym w nocy z 27 na 28 maja 1947 roku. Zginęli bo bronili Polki, sprzedanej Sowietom przez męża.

Zofia Rojuk ocalała, ale w potyczce zginęło trzech żołnierzy radzieckich, a Polacy, którzy stawili się w obronie kobiety zostali postawieni przed sądem i po pokazowym pseudo-procesie skazani na śmierć lub więzienie. Kare śmierci ponieśli dowódca podporucznik Jerzy Przerwa oraz trzech żołnierzy z jego plutonu: kanonier Władysław Łabuza, kapral Wiesław Warwasiński i kanonier Stanisław Stachura. Kanonier Tadeusz Nowicki z oddziału wojska i milicjant Zygmunt Handke otrzymali wyroki 10 lat więzienia, a Feliksa Lisa, który powiadomił kolejarzy i pośrednio doprowadził do strzelaniny, skazano na 12 lat więzienia.

Kończąc dzisiejszej spotkanie pod tablicą pamiątkową na leszczyńskim dworcu, Tomasz Szymański, naczelnik wydziału sportu i kultury, podziękował wszystkim licznie zebranym i podkreślił, że uroczystość jest skromna, ale jakże ważna dla naszej lokalnej społeczności. Zaprosił też zebranych na  godz. 18 do Biblioteki Ratuszowej, gdzie posłuchać będzie można wykładu Waldemara Handke „Krwawa potyczka na leszczyńskim dworcu”.