Edukacja zdalna w Lesznie

Dodano 2020-05-08 14:36:02 Przyzwyczailiśmy się już do myśli, że w czasie epidemii koronawirusa określenie „idę do szkoły” oznacza przejście do sąsiedniego pokoju i włączenie komputera. A jak zdalna edukacja działa w Lesznie?

Bez większych problemów – odpowiada Karolina Adamska, rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Rola kuratorium teraz się zmieniła – z kontroli i ewaluacji na wspomaganie i monitorowanie szkół, nie tylko w kwestiach dydaktycznych, ale także psychologiczno-pedagogicznych. Kuratorium przeprowadza webinaria z dyrektorami i rozsyła do szkół newslettery z poradami i informacjami, także przekazywanymi przez MEN. Jeżeli występują trudności w kontaktach pomiędzy uczniem a szkołą, są rozwiązywane na bieżąco.

Na stronie internetowej kuratorium oświaty znaleźć można rekomendacje dotyczące platform edukacyjnych oraz narzędzi dla nauczycieli (np. jakiego systemu wideokonferencyjnego używać), bezpłatnych materiałów do nauki, materiały oferowane przez wydawnictwa, poradniki dla uczniów i nauczycieli dot. zdalnego nauczania.

Krótko po przejściu na system nauki zdalnej okazało się, że nie wszyscy uczniowie posiadają konieczny sprzęt tj. komputer, laptop czy tablet – braki te uzupełniły szkoły. Urząd Miasta Leszna otrzymał od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego prawie 100.000 zł, za które zakupiono 44 laptopy i tablety. Ponadto 12 używanych laptopów przekazało Leszczyńskie Centrum Biznesu w ramach akcji Cyber Zbiórka. Jeżeli zdarzy się, że uczeń nie ma dostępu do internetu, nauczyciele drukują i dostarczają materiały, pocztą lub osobiście – tłumaczy K. Adamska.

W Lesznie nowa sytuacja dotyczy ok. 12 200 uczniów i 1 200 nauczycieli. Wystawianie ocen odbywa się na bieżąco. Klasyfikacja maturzystów przebiegła sprawnie, mimo iż nauczyciele nie mogli osobiście się spotkać w tej sprawie. Egzaminy maturalne mają się odbyć w terminie między 8 a 29 czerwca.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie także prowadzi nauczanie zdalne. Jak informuje Prorektor ds. studiów – dr Dorota Sipińska, realizacja treści programowych odbywa się prawidłowo i zgodnie z harmonogramem roku akademickiego. Poza zajęciami zdalnymi, wykładowcy prowadzą także konsultacje drogą elektroniczną. Podobnie jak wszystkie uczelnie wyższe w Polsce, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa otrzymała z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wsparcie merytoryczne w formie Rekomendacji w sprawie kształcenia prowadzonego z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Rekomendacja ta zawiera szereg proponowanych rozwiązań dotyczących między innymi: organizacji zdalnego nauczania, materiałów przekazywanych studentom przez nauczycieli akademickich, oceny postępów uczenia się na odległość oraz organizacji i realizacji egzaminu dyplomowego.

Egzaminy z poszczególnych przedmiotów będą realizowane w formie zdalnej adekwatnej do specyfiki danego przedmiotu.

Egzamin dyplomowy z kolei odbywać się będzie na platformie do wideokonferencji wskazanej przez uczelnię, a jego przebieg zostanie zarejestrowany i przechowywany w Instytucie jako dokument.

W Wyższej Szkole Humanistycznej im. Króla Stanisława Leszczyńskiego nauka zdalna toczy się bez przeszkód, jednak jest to system znacznie bardziej obciążający zarówno studentów, jak i wykładowców, niż klasyczny sposób nauczania – mówi rektor Wyższej Szkoły Humanistycznej w Lesznie, dr Monika Filipiak. WSH ma już doświadczenie w kształceniu na odległość, ponieważ szkoła od dawna prowadzi część procesu kształcenia za pomocą platformy edukacyjnej Moodle. Zajęcia, egzaminy i zaliczenia odbywają się zdalnie.
Pierwszy w nowej sytuacji egzamin dyplomowy zaplanowany na początek czerwca odbędzie się prawdopodobnie metodą stacjonarną, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Gdyby jednak sytuacja epidemiologiczna w kraju nie pozwoliła na taki sposób przeprowadzenia egzaminu,

Uczelnia jest przygotowana na dyplomowanie zdalne.

Uczelnia monitoruje zdalne nauczanie poprzez ankietyzację, szczególnie dotyczącą jakości kształcenia. Udostępnia studentom narzędzia e-learningowe, bezpłatny dostęp do nauki języków obcych na nowoczesnej platformie językowej on-line, czy też nieodpłatny dostęp do pomocy psychologicznej, pedagogicznej, prawno-administracyjnej i żywieniowej. Obecna sytuacja dotyczy około 700 studentów i wykładowców.

24 kwietnia rząd zdecydował, że nauka zdalna ma potrwać jeszcze co najmniej do 24 maja.