Zabytki w telefonie, ratusz w innym kolorze
Dodano 2015-12-29 14:39:02 Samorząd Leszna przygotował nową akcję promującą wiedzę o ciekawych miejskich zabytkach. W lutym lub marcu do konsultacji społecznych trafi koncepcja nowego zagospodarowania placu na rynku oraz odnowienia ratusza. Niewykluczone, że najważniejsza miejska budowla zmieni kolor.Na 16 kamienicach na rynku oraz na ratuszu pojawiły się już stalowe tabliczki z informacjami o danym zabytku. Na każdej z nich jest kod QR. Po przyłożeniu do niego smartfona na ekranie telefonu pokażą nam się dodatkowe informacje dotyczące budowli. Kod przekieruje nas na nową stronę internetową: www.zabytki.leszno.pl. Stworzył ją Maciej Urban, pracujący na co dzień w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków z pomocą Mirona Urbaniaka, wykładowcy akademickiego, pasjonata historii Leszna.
Na stronie są nie tylko ciekawe opisy zabytków, ale też mnóstwo archiwalnych zdjęć i rycin. Wiele z nich nigdy dotąd nie było publikowanych.
To świetna lektura
zachwala prezydent Łukasz Borowiak.
Propagowanie wiedzy o zabytkach Leszna było jednym z punktów programu wyborczego prezydenta.
Przygotowanie tabliczek (zostały wykonane ze stali nierdzewnej – jak tabliczki na maszynach górniczych, są grawerowane, odporne na zniszczenie), ich montaż oraz strona internetowa kosztowały 30.000 zł. W budżecie miasta na rok 2016 zapisano taką samą kwotę na kontynuację projektu, bo w Lesznie jest około 200 zabytkowych obiektów, które mogą być w ten sam sposób oznaczone i promowane.
Co ciekawe, nie wszyscy właściciele zabytków zgodzili się na montaż tabliczek. W jednym przypadku właściciel wyraził zgodę, ale jego najemca – bank – zastrzegł sobie, że żadnych innych elementów oprócz znaków bankowych na elewacji być nie może.
W projekcie pomagali: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, Archiwum Państwowe i Muzeum Okręgowe.
To nie koniec zmian w centrum miasta.
W przygotowaniu jest nowa koncepcja zagospodarowania wolnej przestrzeni na rynku oraz odnowienia ratusza. Ma być gotowa w lutym lub marcu i wtedy zostanie przedstawiona mieszkańcom miasta.
Okazało się, że pod rynkiem jest mnóstwo dotąd niezinwentaryzowanych instalacji, na przykład gazowych, kilka rodzajów kostki brukowej z różnych lat, dlatego opracowanie nowej koncepcji nawierzchni rynku tak się przeciąga. Były już badania georadarem, na wiosnę prowadzone będą prace archeologiczne
tłumaczy prezydent.
Architekci przygotowujący opracowanie zajmują się także odnowieniem ratusza. Jest szansa, że znikną wreszcie wilgotne plamy widoczne na zewnątrz obiektu. W środku wilgoci nie ma. Druga sprawa to kolor ratusza. Autorzy koncepcji chcą zaproponować inną barwę niż jest obecnie. Jaką? Tego prezydent nie zdradza. Wiadomo, że wiele lat temu ratusz był w jasnym odcieniu. Łukasz Borowiak mówił też o tym, że chciałby, aby na odnowiony już ratusz wróciły zabytkowe tablice, które od wielu lat leżą w galerii na II piętrze. Niektóre z nich są – niestety – zniszczone i popękane.
Lm