Zabawa rowerowa trwa

Dodano 2021-06-10 11:44:49 Jazda na rowerze daje przede wszystkim mnóstwo przyjemności. Wiatr we włosach i świeże powietrze wywołują uśmiech na twarzy, a poziom endorfin szybuje w górę. Poza tym, to doskonały trening, który wzmacnia mięśnie i wysmukla sylwetkę. W czerwcu dodatkową korzyścią z jazdy na rowerze jest możliwość przyłączenia się do rywalizacji miast o Puchar Rowerowej Stolicy Polski.

Zasady zabawy są proste. Wystarczy pobrać aplikację Aktywne Miasta, wybrać Leszno i kręcić na rowerze kilometry dla naszego miasta. Miejsc, w których można bezpiecznie jeździć na rowerze jest w Lesznie całkiem sporo. Oprócz okolicznych lasów, mamy około 60 km ścieżek rowerowych. W ciągu ostatnich 10 lat ich długość wzrosła ponad dwukrotnie. Pierwsza ścieżka rowerowa w Lesznie została oddana do użytku w 1994 r. Miała 1,5 km długości i była jednocześnie pierwszą w byłym województwie leszczyńskim i jedną z nielicznych w kraju.

Trasy rowerowe w Lesznie można rozróżnić w zależności od nawierzchni - te wykonane z nawierzchni bitumicznych stanowią 43 procent, z kostki betonowej lub płyt chodnikowych i granitowych stanowią 55 procent, natomiast tras rowerowych o innej nawierzchni jest 2 procent.

Biorąc pod uwagę kryterium rodzaju oznakowania, w Lesznie występują: droga dla rowerów i pieszych ruch łączony (61 proc.), droga dla rowerów i pieszych ruch dzielony (20 proc.), samojezdne drogi dla rowerów (11 proc.), ulice z zakazem ruchu, ale z dopuszczonym ruchem rowerowym (3 proc.), kontraruch (2 proc.), pasy ruchu dla rowerów (1 proc.), trakty piesze z dopuszczonym ruchem rowerowym (1 proc.) i kontrapasy (1 proc.).

Na rowerzystów przemieszczających się po Lesznie czekają setki stojaków rowerowych, przy których można przypiąć rower i spokojnie załatwić swoje sprawy. Aktualnie przy stojakach rowerowych będących własnością Miasta Leszna udostępnionych jest aż 599 miejsc.

Rower jest tani w eksploatacji, łatwy w obsłudze i pozwala przemieszczać się szybciej niż pieszo, a często nawet szybciej niż komunikacją miejską lub samochodem. W pandemii popularność rowerów jeszcze bardziej wzrosła. Według danych GUS z początku pandemii, w maju zeszłego roku produkcja rowerów w Polsce była najwyższa od 4 lat. Wyprodukowano ich 119 tys. szt., co oznacza wzrost o ponad 30 proc. w stosunku do maja 2019 r. Wiele wskazuje na to, że rowery nadal będą bardzo lubianym środkiem transportu. My zachęcamy wszystkich rowerzystów, aby wskakiwali na siodełka, kręcili kilometry dla Leszna oraz przyłączali się do rowerowej zabawy i wspólnej rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. 

Pliki do pobrania