W schronisku o psim żywocie

Dodano 2017-06-21 07:45:37 O sytuacji bezpańskich, a czasami celowo porzucanych zwierząt, członkowie Komisji Spraw Społecznych Rady Miasta Leszna dyskutowali w schronisku dla zwierząt w Henrykowie, które służy nie tylko miastu Lesznu, ale również 18 innym gminom.

Przewodnicząca komisji Stefania Rajczak przyznała, że odwiedziła schronisko po raz pierwszy i nie kryła zadowolenia z jego standardu. Radni wspominali sytuację sprzed lat, kiedy zwierzęta przetrzymywane były w mało komfortowym i bardzo ciasnym obiekcie znajdującym się na terenie leszczyńskiego Mini Zoo.

Teraz schronisko posiada aż 96 boksów dla psów oraz kilka, w których przetrzymywane są bezpańskie koty. Aktualnie w henrykowskim schronisku przebywają 82 psy i 5 kotów.

Jak podkreślił dyrektor Miejskiego Zakładu Zieleni, wzrost świadomości społecznej, działalność wolontariuszy i wsparcie mediów sprawiają, że znaczna część zwierząt trafiających do schroniska zyskuje swoich nowych właścicieli.

- Rocznie do schroniska przyjmujemy około 300 psów, z czego aż około 200 trafia do adopcji - wyjaśnił Dariusz Lorych, dyrektor Miejskiego Zakładu Zieleni w Lesznie. - Sporą ilość zwierząt odbierają od nas również ich właściciele, którym one zaginęły.

Ogromnym wsparciem dla bezpańskich psów są wolontariusze społecznie włączający się w funkcjonowanie schroniska. Pomocy udzielają też behawioryści zajmujący się psią psychiką.

- Behawioryści pomagają nam określić cechy psów i wstępnie ułożyć je przed adopcją - podkreśla dyrektor Lorych.

Roczny budżet, jakim dysponuje schronisko w Henrykowie to 700 tys. zł, przy czym w połowie udział ma miasto Leszno, a pozostałą część pokrywają inne gminy posiadające relatywnie mniej kojców.

Mimo, że na pierwszy rzut oka może wydawać się, że schronisko jest obiektem nie mającym już potrzeb inwestycyjnych, to jednak dyrektor zwrócił uwagę na zaleconą przez powiatowego lekarza weterynarii konieczność wymiany ścian boksów. Płyty obecnie zamontowane są przegryzane przez psy. Niszczy to nie tylko konstrukcję boksów, ale drewniane drzazgi dostają się do układu pokarmowego zwierząt powodując zdrowotne komplikacje.

Radni zamierzają aktywnie włączyć się w promocję adopcji bezpańskich psów. Zadeklarowali udział w ich paradzie na ulicach Leszna. Imprezę być może uda się zorganizować jesienią.

Osoby pragnące zaadoptować psa lub kota ze schroniska w Henrykowie mogą złożyć tam wizytę od poniedziałku do piątku w godz. od 10 do 16 lub w soboty, niedziele i święta od godz. 9 do 15. Warto odwiedzić również stronę internetową www.schronisko.leszno.pl, gdzie prezentowane są między innymi zdjęcia nowych psów przybyłych do schroniska, tych które zaginęły lub zostały odnalezione. Jest tam też rubryka „Oddam w dobre ręce” kojarząca osoby, które z różnych względów nie mogą się dalej opiekować swoimi zwierzakami z osobami poszukującymi czworonożnego przyjaciela.

Autor: JAC