Ulica czy aleja Słowackiego?

Dodano 2020-03-11 08:22:10 Kazimierz Jęcz, radny Prawa i Sprawiedliwości zgłosił interpelację w sprawie ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż dawnych wałów obronnych Leszna. Prosi o wyjaśnienie nazwy ścieżki. Zgodnie z tablicą informacyjną jest to „ulica Juliusza Słowackiego”, ale w lokalnych mediach nazywana jest aleją lub alejką Słowackiego.

To bardzo popularne przejście z ulicy Narutowicza do Mickiewicza, z którego korzystają piesi, rowerzyści i  spacerowicze. Po niedawnej modernizacji stało się jednym z najładniejszych miejsc wypoczynku w centrum miasta. Ścieżka jest zadbana, oświetlona, ma nowe ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery i monitoring. Od strony ul. Narutowicza atrakcją jest klomb, na którym właśnie teraz pięknie kwitną żonkile oraz makieta dawnego Leszna. O historii tego miejsca można przeczytać na kilku tablicach edukacyjnych. Łącznik ma też potencjał do organizowania wydarzeń kulturalnych. W ubiegłym roku była tam wystawa fotografii oraz koncert muzyczny w ramach Leszczyńskiego Ulicznego Festiwalu Artystycznego LUFA.

O ile wygląd traktu nie budzi żadnych zastrzeżeń i jest przez mieszkańców pozytywnie przyjmowany, to o tyle nazwa rodzi kontrowersje. I nie chodzi tu wcale o patrona Juliusza Słowackiego, tylko o to, czy jest to ulica, aleja czy alejka. Tablica z nazwą wskazuje, że ulica, ale mieszkańcy nazywają to miejsce alejką.

- W mediach też czytam, że to aleja. To jak to właściwie jest - dopytywał radny Jęcz.

Kazimierz Narloch, naczelnik Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru, który jest przewodniczącym miejskiego zespołu do spraw nazewnictwa ulic wyjaśnia, że trakt ma oficjalną nazwę „ulica Juliusza Słowackiego”, ale rzeczywiście nazywany jest różnie. W 2009 roku porządkowano nazwy ulic w mieście, jednak ten problem nie był podnoszony i nie został uwzględniony w nowej, przyjętej wtedy przez radnych, uchwale. Urzędnik widzi jednak potrzebę ujednolicenia nazwy i proponuje, aby ciąg nazywać „aleją Juliusza Słowackiego”. Taka nazwa zostanie wpisana do urzędowego wykazu nazw ulic. Stojące teraz przy ścieżce tablice zostaną wymienione. Przy alei nie ma żadnych posesji, nikt z mieszkańców tam nie mieszka, co nie spowoduje dodatkowych kosztów zmiany nazwy. Warto dodać, że na mapach z lat 30. to miejsce też jest opisane jako aleja.Aleja Juliusza Słowackiego jest drogą gminną funkcjonującą jako publiczny ciąg pieszo-rowerowy.

 

Autor: lm

Fot. L. Matuszewska