Ulica Osiecka niebawem ma być przejezdna

Dodano 2020-03-11 08:16:18 Lada dzień zostanie otwarta dla ruchu samochodowego ulica Osiecka w Lesznie. Od poniedziałku można natomiast korzystać ze ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż drogi.

Przebudowa Osieckiej trwa od kwietnia 2019 roku i była realizowana etapami. Jako pierwszy zmodernizowany został fragment od Ronda Grzybowo do skrzyżowania z ulicą księdza Jerzego Popiełuszki. Potem roboty przesuwały się stopniowo na północ aż do granicy z gminą Osieczna.

Ułożenie harmonogramu prac nie było proste. W tym samym czasie, gdy przebudowywana była ulica, kolej remontowała przejazd przez tory na Grzybowie. Drogowcy musieli też brać pod uwagę Święto Zmarłych obchodzone

1 listopada i udostępnić w tym czasie dojazd do cmentarza komunalnego.

Przebudowa objęła całą ulicę Osiecką, a więc 2,7 km drogi wraz z biegnącym przy niej ciągiem pieszo-rowerowym. Ulica została poszerzona do 7 m i ma nową nawierzchnię. Ścieżka dla pieszych i rowerzystów też jest po całkowitej modernizacji, a dodatkowo dobudowano brakujący odcinek przy ogródkach działkowych. Z ciągu można już korzystać. Otwarcie ulicy jest planowane na najbliższe dni. Do czasu oficjalnej informacji w tej sprawie trzeba poruszać się objazdami.

W ubiegłym tygodniu firma realizująca inwestycję położyła dwie zasadnicze warstwy asfaltu na ostatnim remontowanym odcinku od torów kolejowych do granicy Leszna z gminą Osieczna. Zostały więc spełnione techniczne warunki do udostępnienia drogi dla ruchu. Zanim tak się stanie opracowany i zatwierdzony musi zostać tymczasowy plan organizacji ruchu. Bo trzeba podkreślić, że nawet gdy droga będzie przejezdna, to nadal trwały będą prace wykończeniowe na jej poboczach. Na przełomie marca i kwietnia ulica zostanie znów zamknięta, ale tylko na czas położenia ostatniej warstwy ścieralnej.

Ulica Osiecka i ścieżka będą mieć nowe oświetlenie, na drodze powstaną bezpieczne przejścia dla pieszych i dojazdy do posesji.

Na przebudowę ulicy Osieckiej samorząd pozyskał dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 8 mln zł.

Koszt inwestycji to ok. 15 mln zł.

 

Autor: lm

Fot. (2x) L. Matuszewska