Tak świętowaliśmy stulecie Odzyskania Niepodległości (zdjęcia)
Dodano 2018-11-13 09:48:12 To były wyjątkowe obchody, bo przecież w tym roku celebrowaliśmy setną rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W Lesznie świętowanie trwało właściwie kilka dni, ale główne uroczystości odbyły się oczywiście 11 listopada. Były manifestacje patriotyczne, wspólne śpiewanie hymnu, piknik patriotyczny i mnóstwo atrakcji przygotowanych przez Miejska Bibliotekę Publiczną w Lesznie. Ten wyjątkowy dzień zwieńczył piękny koncert z udziałem muzycznych gwiazd przygotowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Lesznie.W niedzielę 11 listopada oficjalne obchody rozpoczęły się mszą św. w kościele św. Antoniego w intencji Ojczyzny z udziałem kompanii honorowej wojska, pocztów sztandarowych, delegacji, Orkiestry Dętej Miasta Leszna. Po mszy nastąpił przemarsz pod Pomnik 200-lecia Konstytucji 3 Maja i Odzyskania Niepodległości, przy którym przemawiał Prezydent Miasta Leszna Łukasz Borowiak. Uroczystość patriotyczna zakończyła się złożeniem kwiatów pod pomnikiem. O godz. 12.00, tuż po tym, jak leszczyńskie kuranty skończyły wybijać południe, licznie zebrani na Rynku mieszkańcy wspólnie zaśpiewali hymn. Prym wiódł chórek działający przy Fundacji Centrum Sztuki Integracja i Szkoły Podstawowej nr 4 oraz zespół Respect z MOKu.
Natomiast od godziny 14:00 na leszczyńskim rynku rozpoczęło się rodzinne świętowanie Niepodległości. Można było brać udział w rodzinnych zabawach z grami, konkursach, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie oraz spróbować pysznego jedzenia m.in. gęsiny, pierogów i rogali. Czas umilała muzyka na żywo w wykonaniu czeskiej orkiestry.
Przez cały dzień na Rynku stał Powóz Paderewskiego, który do Leszna trafił dzięki staraniom redakcji gazety ABC i portalu leszno24.pl. Przez kilka kolejnych dni będzie wystawiony w salonie samochodowym Ciesiółka Auto Group.
A wieczorem, w wypełnionej po brzegi Auli PWSZ, odbył się koncert Olgi Bończyk, Andrzeja Krzywego i Wiesława Grzywnego pod wodzą Jacka Piskorza i dyrektora MOKu Macieja Mizgalskiego. Piosenki Adolfa Dymszy, Hanki Ordonówny, Anny Jantar czy Czesława Niemena w zupełnie nowych aranżacjach na przemian wzruszały i radowały widzów. To był prawdziwy przegląd polskiej, wolnej piosenki minionego stulecia i piękny finał tego wyjątkowego dnia.