Rewitalizacja i odpady po niemiecku
Dodano 2016-10-13 15:05:12 W bieżącym tygodniu oficjalna delegacja miasta gościła w Suhl – niemieckim mieście partnerskim Leszna, położonym w Turyngii.Podczas trzydniowego pobytu członkowie delegacji zapoznali się z prowadzonymi w Suhl działaniami w zakresie rewitalizacji gospodarczej i społecznej. W tym celu spotkali się z przedstawicielem firmy kontynuującej działalność producenta marki Simson, gdzie z dobrym skutkiem wykonuje się podzespoły i sprzedaje części do znanych motorowerów. Dzieje się to w tym samym miejscu, gdzie przez wiele lat produkowane było kompletne „simsony”. Przykładem rewitalizacji budynków był wspaniały budynek dawnego ratusza w zabytkowej dzielnicy Heinrichs, który po renowacji i rozbudowie stał się siedzibą szkoły, tzw. uniwersytetu ludowego, zyskując w ten sposób nowe życie.
Suhl boryka się z zupełnie innymi problemami społecznymi niż Leszno. Z tego powodu rewitalizacja społeczna ma tutaj zupełnie inny wymiar niż u nas. Największym z nich jest zmniejszająca się od końca lat 90. liczba mieszkańców miasta. W Suhl nie ma dużych firm-pracodawców i dlatego trudno zatrzymać proces wyludniania miasta. Powoduje to konieczność burzenia niepotrzebnych już bloków mieszkalnych, aby miasto nie ponosiło kosztów ich utrzymania. Miasto, a dokładnie spółdzielnia mieszkaniowa będąca spółką miejską, wychodzi naprzeciw potrzebom starzejącego się społeczeństwa i modernizuje część budynków pod potrzeby seniorów. Taki właśnie obiekt pokazano gościom z Leszna. Delegacja zwiedziła wieżowiec wyposażony w windę z poziomu gruntu aż do wejścia oraz automatyczne drzwi wejściowe. Mieszkania w tym budynku, łącznie z łazienkami, pozbawiono wszelkich barier architektonicznych po to, aby były przyjazne dla seniorów.
Goście mieli także okazję do zapoznania się ze współpracą międzynarodową, jaką prowadzi młodzieżowa straż pożarna. Międzynarodowe obozy pożarnicze integrują młodzież z różnych krajów, a przy tym zarażają strażacką pasją.
Wielkie wrażenie na zwiedzających zrobił zakład termicznego przetwarzania odpadów, czyli spalarnia. Roczny przerób 160 tysięcy ton odpadów (domowych, przemysłowych i wielkogabarytowych), z produktem ubocznym w postaci energii elektrycznej oraz ciepła sprzedawanych do sieci, w żaden sposób nie narusza jakości atmosfery. To ważne tym bardziej, że Suhl od kilku lat posiada państwowy status miejscowości wypoczynkowej.