Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności 31 sierpnia 2016

Parkowanie w Lesznie. Co dalej z płatną sobotą?

Żółty samochód na parkingu

Prokurator Okręgowy w Poznaniu uznał, że miasto Leszno niezgodnie z prawem pobiera opłaty za parkowanie w soboty. Teraz sprawą zajmą się radni na sesji 8 września.

Strefa płatnego parkowania funkcjonuje w Lesznie od kilkunastu lat. Wprowadzenie opłat miało wpłynąć na zapewnienie rotacji w ścisłym centrum miasta, tak aby kierowcy nie zastawiali całymi dniami miejsc parkingowych w śródmieściu.

Zgodnie z przepisami płatne parkowanie ma obowiązywać w dni robocze i za takie uważano również soboty. Dodajmy, że uchwały podejmowane w tej sprawie przez Radę Miejską Leszna nigdy nie były kwestionowane przez organy nadrzędne. Teraz niespodziewanie Prokurator Okręgowy w Poznaniu skarży miasto, że niesłusznie ustaliło opłaty za parkowanie w soboty, gdyż ta... nie jest dniem roboczym.

Sprawa jest dziwna, ponieważ Sąd Najwyższy jednak uważa soboty za dzień roboczy. Różnie traktują ją wojewódzkie sądy administracyjne. Kiedy dwa z nich orzekły, że sobota jest jednak dniem roboczym, to usytuowany wyżej Naczelny Sąd Administracyjny... uchylił te wyroki. Tymczasem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu stoi na stanowisku, że... sobota jest dniem wolnym. A to właśnie on będzie analizował skargę prokuratury w sprawie leszczyńskiej.

W związku z tą właśnie skargą radni spotkali się na wspólnym posiedzeniu Komisji Praworządności i Porządku Publicznego oraz Komisji Rozwoju i Infrastruktury Miejskiej, prowadząc ożywioną dyskusję. Radny Piotr Kois z PiS podkreślał, że zgadza się ze stanowiskiem prokuratury, ale zaznaczył, że trzeba by w tej sprawie zwrócić się także do kupców ze Starówki.

Sekretarz miasta Maciej Dziamski sądzi, że i tak decydującą rolę będzie miał ewntualny wyrok w powyższej sprawie. Jednocześnie w imieniu prezydenta Leszna zadeklarował, że projekt uchwały dotyczącej zmian zasad parkowania w soboty będzie przedmiotem obrad na jednej z najbliższych sesji Rady Miejskiej.

Radna Barbara Mroczkowska z Platformy Obywatelskiej próbowała się dowiedzieć, dlaczego kupcy mają być w tej sprawie autorytetem, a Adam Kośmider z PiS przy tej okazji wyszedł z jeszcze inną, ciekawą inicjatywą:

A może zajęlibyśmy się sprawą ulg dla parkujących w strefie pojazdami hybrydowymi lub elektrycznymi?

Zdaniem radnego Marka Goryniaka z PiS w ogóle należy zastanowić się nad strefą parkowania i sensem jej utrzymywania w Lesznie.

Trzeba zwrócić uwagę, jakie mamy przy tej okazji koszty. Mam na myśli utrzymanie biura i automatów parkingowych – zaznaczył.

Radny Piotr Więckowiak z PL 18 uważa, że z decyzją odnośnie sobót nie ma co zwlekać.           


Autor: (luk)

Opublikował: Lucyna Gbiorczyk kontakt: lgbiorczyk@leszno.pl ostatnia zmiana: 2016-08-31 11:20:30
0 Koszyk