Nowoczesna szkoła w centrum miasta
Dodano 2016-10-19 12:22:51 – W śródmieściu Leszna powinna powstać szkoła na miarę XXI wieku – mówi prezydent Łukasz Borowiak i ogłasza początek konsultacji społecznych w tej sprawie. Pierwsze spotkanie odbyło się w poniedziałek wieczorem w Gimnazjum nr 1.W spotkaniu uczestniczyli rodzice dzieci ze Szkół Podstawowych nr 1 i 3 oraz nauczyciele obu tych placówek i grono pedagogiczne Gimnazjum nr 1. Władze miasta reprezentowali: prezydent Borowiak, jego zastępca Piotr Jóźwiak i naczelnik Wydziału Edukacji Lucjan Rosiak. Obecni byli też radni z Komisji Edukacji z przewodniczącym Krystianem Maćkowiakiem na czele i szef leszczyńskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego Piotr Gościniak.
Łukasz Borowiak przypomniał, że stworzenie nowoczesnego obiektu oświatowego w centrum Leszna było jednym z założeń jego kampanii wyborczej, gdy ubiegał się o urząd prezydenta miasta. Wtedy proponował budowę nowej szkoły przy ul. Norwida, na terenie po Miejskim Zakładzie Zieleni. Te plany zmienił rząd premier Beaty Szydło, który ogłosił reformę edukacji, a jej głównym założeniem jest stopniowe wygaszanie gimnazjów i powstanie 8-letniej szkoły powszechnej zamiast obecnej 6-letniej podstawówki.
W przypadku, jeśli gimnazja znajdują się w tych samych budynkach, albo po sąsiedzku ze szkołami podstawowymi problemu nie będzie. Placówki będą stopniowo łączone. Ale Gimnazjum nr 1 przy placu Komeńskiego to jedyna szkoła tego typu w mieście, która funkcjonuje samodzielnie. Od czerwca 2019 roku, kiedy jej mury opuści ostatni rocznik gimnazjalny, będzie stała pusta. Stąd też pomysł, aby właśnie w tym budynku umieścić nowoczesną szkołę, bo obok jest dużo miejsce na rozbudowę obecnego obiektu.
– To się nie stanie od razu. Na to potrzeba czasu i sporych nakładów finansowych – podkreślał prezydent.
Bo, aby nowa szkoła powstała trzeba spełnić kilka warunków.
Jako pierwszy prezydent wymienił przenosiny Zespołu Szkół Specjalnych. Szkoła mieści się obok Gimnazjum nr 1, a ma być wyprowadzona do Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych. Pomieszczenia przy ul. 1 Maja należy najpierw zmodernizować i dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z funduszy unijnych, konkursy ruszą dopiero w przyszłym roku, więc przenosiny mogą być najwcześniej za dwa lata.
Gdy budynek po ZSS będzie wolny, to zostanie wyburzony, a na jego miejscu ma powstać nowoczesna sala gimnastyczna i dodatkowe sale dydaktyczne. Poza tym obecny obiekt Gimnazjum nr 1 musi zostać gruntowanie zmodernizowany.
Tych zadań jest wiele, więc powstanie nowoczesnej szkoły to nie jest kwestia roku, albo dwóch. To się odsunie w czasie.
Prezydent uspokajał też rodziców ze Szkół Podstawowych nr 1 i 3, że póki co, ich dzieci nie zostaną nigdzie przeniesione i będą nadal uczyć się w swoich szkołach.
– Uczniowie trafią do nowej szkoły na plac Komeńskiego dopiero wtedy, gdy będą tutaj pobudowane nowe obiekty, w tym sala gimnastyczna, a obecny budynek gimnazjum zostanie zmodernizowany – podkreślał. – Teraz nic nie będzie się działo. Dzisiaj mówimy tylko o założeniach. A one są takie, aby w śródmieściu powstała nowoczesna szkoła. Nowe szkoły są w Gronowie i na Zatorzu. We wrześniu 2018 roku otwarta będzie nowa szkoła w Zaborowie. Tylko śródmieście nie ma nowoczesnego obiektu, a on wpisuje się w rewitalizację miasta, także społeczną – dodawał.
Na spotkaniu padały też konkretne pytania. np. jedna z mam pytała, czy jej córka, która jest teraz w klasie 6 w Szkole Podstawowej nr 3 będzie tam chodzić także do klasy siódmej i ósmej – co prezydent w pełni potwierdził. Zdecydowanie zdementował też informacje, jakoby budynek Szkoły Podstawowej nr 1 został już sprzedany przez miasto.
– Absolutnie zaprzeczam i jestem zdziwiony skąd wzięła się taka nieprawdziwa informacja – powiedział Łukasz Borowiak.
Autor: lm