Naczelnik oświaty odchodzi na emeryturę
Dodano 2021-01-27 07:39:20 Lucjan Rosiak, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Leszna odchodzi na emeryturę. Kierował miejską oświatą przez 30 lat. Pracował z trzema prezydentami miasta. Przeprowadził szkoły i przedszkola przez dwie duże reformy oświatowe.Lucjan Rosiak jest warszawiakiem. W 1980 roku sprowadził się do żony - Ireny Rosiak, do Strzyżewic. Zawodową karierę związał z Lesznem. Najpierw pracował w ZHP, potem w kilku szkołach w mieście. Był wicedyrektorem Szkoły Podstawowej nr 9 na Zatorzu.
1 września 1989 roku rozpoczął pracę w magistracie, w miejskiej komisji planowania, a potem w wydziale oświaty.
1 stycznia 1991 roku został naczelnikiem Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej, a od lipca 1999 roku - naczelnikiem Wydziału Edukacji.
Oświata to najważniejsza dziedzina życia Leszna, bo pochłania największą część samorządowego budżetu. W roku 2021 wydatki na edukację w mieście przekroczą 200 mln zł. To również ta sfera funkcjonowania samorządu, w której zmiany są ogromne i widoczne gołym okiem. W ostatnich latach w Lesznie zbudowane zostały nowe szkoły na Gronowie, Zatorzu, osiedlu Rejtana, w Zaborowie, całkowicie zmodernizowana została Szkoła Podstawowa nr 3 w śródmieściu. Powstały nowe sale sportowe, boiska. Prowadzono remonty i termomodernizacje. Za te inwestycje odpowiedzialny był także wydział, którym kierował naczelnik Rosiak.
- Pan Lucjan Rosiak jest urzędnikiem, który doskonale zna swoją działkę i zmieniające się bardzo często przepisy prawne, ale też potrafi zrealizować każde postawione przed nim zadanie - mówi Piotr Jóźwiak, wiceprezydent Leszna. Niedawno do Urzędu Miasta przyszedł list od Franciszka Pawlaka, długoletniego dyrektora Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych, w którym chwali swoją współpracę z naczelnikiem. Pisze,
że Lucjan Rosiak był zawsze przygotowany merytorycznie do pracy, świetnie znał realia i prawo oświatowe.
Pytany o najtrudniejsze decyzje Lucjan Rosiak tłumaczy, że było ich wiele. Dotyczyły one choćby dostosowania szkół do reform oświaty - najpierw utworzenia gimnazjów, potem ich wygaszania, reorganizacji żłobków, budowy nowych obiektów. Ostatni rok to czas pandemii, zamykania szkół, przechodzenia na naukę zdalną, czy hybrydową.
- Tylu narad, ile odbyliśmy w ubiegłym roku z naczelnikiem i dyrektorami szkół i przedszkoli, nie było nigdy wcześniej - potwierdza wiceprezydent i dodaje, że doświadczenie, spokój i opanowanie Lucjana Rosiaka były w tym czasie na wagę złota.
Na emeryturze Lucjan Rosiak chce się poświęcić swojemu hobby, a jest nim historia współczesna - ma odłożonych kilka książek. Poza tym czas wolny wypełni pracą w ogrodzie i majsterkowaniem w domowej stolarni.
***
Magistrat ogłosił konkurs na nowego naczelnika Wydziału Edukacji. Zgłosiło się 6 osób. Kandydaci napisali test oraz odbyli rozmowę kwalifikacyjną z komisją konkursową, której przewodniczy wiceprezydent Jóźwiak. Nazwisko następcy Lucjana Rosiaka powinniśmy poznać do końca stycznia.
Autor: Lm