Mieszkania treningowe Caritasu

Dodano 2017-07-05 08:25:04 Caritas Archidiecezji Poznańskiej chce jedną z kondygnacji remontowanego Domu Dziecka przy ulicy Paderewskiego w Lesznie przeznaczyć na mieszkania treningowe dla młodocianych matek. Roczny koszt utrzymania lokali szacowany jest na 99.000 złotych. Ze strony Caritasu padło pytanie, czy miasto jest w stanie pomóc w utrzymaniu mieszkań?

W domu zakonnym przy ulicy Paderewskiego trwa remont. Zostanie tam przeniesiony Dom Dziecka, który obecnie mieści się przy ulicy Lipowej. W związku z tym, że placówka opiekuńczo-wychowawcza zajmie tylko jedno piętro, do zagospodarowania zostaną dwie kondygnacje. Na jednej z nich mogłoby powstać 5 mieszkań treningowych dla młodych matek z dziećmi.

Na Komisji Spraw Społecznych Rady Miejskiej mówił o tym ksiądz Waldemar Hanas z Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

- W Lesznie brakuje mieszkań dla młodych matek z dziećmi i chcemy mieszkania treningowe właśnie im dedykować - przekonywał ksiądz W. Hanas.

Zdarza się, że dziewczyny, kończące pobyt w rodzinach zastępczych czy ośrodkach wychowawczych, zachodzą w ciążę. Nie mają się gdzie podziać, więc wracają do rodzin zastępczych, ale nie zawsze jest tam dla nich miejsce.

- Nie potrafię powiedzieć ile takich mieszkań jest potrzebnych? Obecnie dwie młodociane matki są w rodzinach zastępczych - mówiła na komisji Donata Majchrzak-Popławska, dyrektor MOPR.

Dodała, że jej zdaniem utworzenie mieszkań treningowych jest pomysłem trafionym. Pełnoletnie lokatorki mieszkań byłyby objęte opieką asystenta i pomocą terapeutyczną. Temu mają służyć różnego rodzaju treningi, jak kulinarny, gospodarowania własnym budżetem, skutecznej komunikacji czy asertywności. Ma to służyć temu, by bardzo młode matki nauczyły się radzić sobie w dorosłym, samodzielnym życiu.

Mieszkania byłyby udostępniane na czas okresowy z możliwością przedłużenia pobytu. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji życiowej kobiet.

Jeśli chodzi o rekrutację, Caritas chce w tej kwestii współpracować z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie.

Z proponowanych usług mogłoby jednocześnie korzystać od 5 do 12 osób dorosłych.

Caritas Archidiecezji Poznańskiej oszacował roczny koszt utrzymania 5 pokoi na 99.000 złotych. Średni miesięczny koszt na jedną osobę dorosłą oscylowałby wokół 825 złotych.

Na koszt utrzymania złożyłyby się: opłaty za ogrzewanie, wodę, prąd oraz utylizację śmieci, zatrudnienie specjalistów i pracownika socjalnego, zakup odpowiednich narzędzi do prowadzenia treningów samodzielności, remonty i konserwacja urządzeń oraz wymiana zniszczonego sprzętu.

Stefania Ratajczak, przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych Rady Miejskiej złożyła wniosek formalny, by miasto wsparło inicjatywę przekazując 75 proc. z 99.000 złotych.

Być może z mieszkań chciałyby korzystać inne gminy, które wówczas ponosiłyby koszty utrzymania lokatorki.

Co ważne, Dom Dziecka i mieszkania dla młodych matek wprawdzie będą sąsiadować, ale będą jednak oddzielnie.

Caritas Archidiecezji Poznańskiej chce również utworzyć w części przyziemia poradnię FAS czyli alkoholowym zespołem płodowym.

Autor: jrs