Miejski Zakład Zieleni ma zostać przekształcony
Dodano 2018-05-16 07:40:49 W czwartek odbyło się posiedzenie Komisji Rozwoju i Infrastruktury Rady Miejskiej Leszna w udziałem wszystkich radnych. Rozmawiano o komercjalizacji Miejskiego Zakładu Zieleni. Za przekształceniem go w spółkę opowiada się prezydent Leszna oraz kierownictwo i załoga firmy. Decyzja należy do radnych.MZZ jest samorządowym zakładem budżetowym. Główne koszty jego działalności ponosi miasto. Z ekspertyzy, jaką zlecił prezydent Leszna, wynika jednak, że korzystniejsze - zarówno dla MZZ jak i samorządu - będzie przekształcenie zakładu w spółkę prawa handlowego. Takimi są już np. Miejski Zakład Oczyszczania, czy Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.
Zdaniem wiceprezydenta Adama Mytycha, MZZ jako spółka ma większe szanse na rozwój, będzie mogło świadczyć usługi innym podmiotom poza miastem, a wreszcie może się ubiegać o pieniądze na budowę nowej siedziby, które będą pochodzić ze źródeł zewnętrznych i nie będą wpływać na zadłużenie gminy. To jedna z najpilniejszych potrzeb zakładu. Budynki MZZ przy ul. Norwida są w opłakanym stanie. Najstarszy ma ponad sto lat, a kilka z nich, zagrożonych zawaleniem, zostało wyłączonych z użytkowania z polecenia inspektora nadzoru budowlanego.
Radni już kilka razy dyskutowali o komercjalizacji MZZ. Na czwartkowym posiedzeniu mieli też okazję poznać stanowisko załogi. Kilka dni przed komisją z pracownikami MZZ spotkał się prezydent Łukasz Borowiak.
Zarówno dyrekcja, jak i załoga Miejskiego Zakładu Zieleni są za tym, aby zakład stał się spółką. Pracownicy są świadomi tego, że z chwilą przekształcenia firmy będą zawierać nowe umowy o pracę i stracą status pracowników samorządowych, który gwarantował im np. wypłatę trzynastej pensji. Liczą jednak, że nowe warunki pracy i płacy będą dla nich korzystniejsze. Dziś minimalne wynagrodzenie w MZZ wynosi około 2200 zł brutto, czyli niewiele więcej niż minimalna pensja krajowa wynosząca obecnie 2100 zł brutto.
Projekt uchwały o prywatyzacji MZZ jest już przygotowany. Prezydent złożył go w Biurze Rady. Być może trafi na najbliższą sesję planowaną na 30 maja i radni będą go głosować. Na czwartkowej komisji wszyscy byli „za”. Ale konieczna jest decyzja całej rady.
Proces przekształcenia potrwa zapewne kilka miesięcy. Jeśli przebiegnie sprawnie, to MZZ może działać jako spółka już od 1 stycznia 2019 roku.
Autor: Lm
Fot. L. Matuszewska
Na posiedzenie radnych w sprawie przyszłości Miejskiego Zakładu Zieleni przyszli także pracownicy firmy, z dyrektorem Dariuszem Lorychem na czele. Wszyscy są za tym, aby MZZ został przekształcony w spółkę prawa handlowego.