Leszczyńska zieleń w liczbach

Dodano 2021-05-10 13:21:43 Działają pozytywnie na samopoczucie, produkują tlen, są domem dla zwierząt oraz po prostu cieszą oko – drzewa oraz tereny zielone. Wiele badań naukowych pokazuje, że ich rola w miastach jest nie do przecenienia. Badacze sprawdzili, że średniej wielkości drzewo podczas swojego sezonu wegetacyjnego jest w stanie zneutralizować składniki toksyczne spalin ze 130 kg benzyny. W Lesznie w 2020 r. nowych drzew posadzono aż 1 021.

Tereny zielone w Lesznie zajmują powierzchnię 279,84 ha, a więc 8,78 proc. powierzchni całego miasta. Oprócz tego, że w zeszłym roku krajobraz miasta wzbogacił się o ponad tysiąc nowych drzew, to nasadzono również ponad 3 i pół tysiąca krzewów. Miejska zieleń nie tylko pomaga oczyszczać powietrze. Wśród zieleni mieszkańcy odprężają się, relaksują i odpoczywają, a odpowiednio dobrane rośliny podkreślają piękno otoczenia. Uroku oraz koloru miejskim przestrzeniom dodają kwiaty sadzone na skwerach i w sezonowych kwietnikach. W zeszłym roku Miejski Zakład Zieleni posadził w Lesznie aż 10 910 cebulek kwiatów oraz 59 905 roślin sezonowych. Wynika z tego, że w przybliżeniu niemal na każdego z ponad 60 tysięcy mieszkańców Leszna przypada jedna nowozasadzona roślina sezonowa na miejskim kwietniku.

W wielu miastach, w tym także w Lesznie coraz bardziej popularne są łąki kwietne. Nie dość, że przyczyniają się one do naturalnego oczyszczania powietrza, to jeszcze pięknie wyglądają, tworząc kolorowe dywany. W zeszłym roku założono w Lesznie ponad 4 tys. m² łąk kwietnych, a więc tyle ile wynosi w przybliżeniu powierzchnia 10 boisk do koszykówki.

Dbałość o zieleń to element kompleksowych działań mających na celu zrównoważone zarządzanie środowiskiem. Wiele pozytywnych zmian w miejskiej zieleni dzieje się dzięki realizacji zadania „Zielone Leszno – odbudowa ekosystemu miasta szansą na zdrowsze i bezpieczniejsze życie”, na które miasto dostało dofinansowanie ze środków unijnych. Dzięki niemu wiele miejsc zmienia się w ostatnim czasie nie do poznania, jak na przykład teren przy ul. Unii Europejskiej, gdzie powstaje nowy park, tworzony z dbałością o to, by zachować jak najwięcej rosnących tam drzew i krzewów, które uzupełnią również nowe nasadzenia. Z kolei zmiany na terenie naprzeciwko stadionu im. A. Smoczyka, który posiada funkcję niecki do gromadzenia nadmiaru wody, prowadzone są zgodnie z rozwiązaniami tzw. błękitno-zielonej infrastruktury. Są to rozwiązania oparte na symbiozie ze środowiskiem naturalnym.

Zieleń, natura, czyste powietrze są niezbędne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, a równowaga w środowisku naturalnym przekłada się na równowagę w życiu.

Pliki do pobrania