Kopciuchy muszą zniknąć!
Dodano 2020-06-03 07:41:27 Ruszają prace nad programem poprawy jakości powietrza w Lesznie. Zgodnie z decyzją Sejmiku Wielkopolskiego 1 stycznia 2024 mija termin, kiedy wszyscy posiadacze bezklasowych kotłów na węgiel i drewno będą musieli je wymienić na inne, ekologiczne źródła ciepła. Dotyczy to całej Wielkopolski. Także mieszkańcy Leszna mają taki obowiązek.- Szacuje się, że zdecydowana większość kotłów w leszczyńskich domach to właśnie takie kopciuchy. Dla mieszkańców naszego miasta ich wymiana będzie ogromnym przedsięwzięciem, które wymaga wysiłku organizacyjnego, ale przede wszystkim finansowego - uważa Tomasz Mikołajczak, radny Leszna, członek klubu Koalicji Obywatelskiej.
To właśnie radni KO wyszli z inicjatywą opracowania programu poprawy jakości powietrza w Lesznie. Złożyli projekt uchwały w tej sprawie. Zwołano specjalne powiedzenie Komisji Rozwoju i Infrastruktury Miejskiej, na którym go omawiano i wniesiono poprawki. Jedna z nich dotyczyła inwentaryzacji kotłów grzewczych.
Radni KO postulowali, aby samorząd sprawdził, jakie źródła ciepła mają w domach mieszkańcy Leszna. Z kolei urzędnicy byli zdania, że sporządzenie takiego wykazu będzie zbyt kosztowne. Mieli też wątpliwości, na jakiej podstawie mogliby wchodzić na posesje i dokonywać takiej kontroli. Dlatego z tego pomysłu zrezygnowano, tym bardziej że rząd pracuje nad projektem ustawy, na mocy której inwentaryzacja zostanie przeprowadzona w całym kraju. I takie rozwiązania będą wypracowane.
Ostatecznie więc na sesji w czwartek radni przyjęli drugą wersję uchwały rozpoczynającej prace nad programem poprawy jakości powietrza w Lesznie. Jak się okazuje, troska o czyste powietrze potrafi jednoczyć, bo udział w pracach nad dokumentem zadeklarowały wszystkie siły polityczne.
Czemu służyć ma ten program? Ma pomóc mieszkańcom dokonać wymiany pieców. I ma to być wsparcie zarówno finansowe, jak też informacyjno-edukacyjne. Samorząd będzie się starał pozyskać pieniądze na likwidację kopciuchów.
- Leszno od wielu lat prowadzi działania, które mają na celu eliminację kotłów węglowych. Jednak wobec nowych regulacji i nowych wyzwań wynikających z uchwały Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, czyli tego, że przez najbliższe 3,5 roku muszą zostać wymienione setki, jak nie tysiące pieców, musimy podjąć dużo bardziej intensywne prace - wyjaśniał radny Mikołajczak.
Akcji towarzyszyć ma kampania promująca konieczność dbania o powietrze, o środowisko.
Program ma być gotowy do końca roku, a wejść w życie od 1 stycznia 2021. Dlatego prace nad nim już ruszyły.
Niebawem powołany zostanie specjalny zespół, który będzie nad nim pracował. Już wiadomo, że znajdą się w nim przedstawiciele wszystkich klubów radnych, a także wiceprezydent Adam Mytych, Anna Poloch - naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta, przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i Straży Miejskiej.
- Wspólnym wysiłkiem mieszkańców i samorządu możemy usunąć z leszczyńskich domów kotły emitujące ogromne ilości trujących pyłów, przyczyniając się do znacznej poprawy jakości powietrza w naszym mieście - napisali radni w uzasadnieniu uchwały.
Autor: Lm