Honorowi, zasłużeni i wyróżnieni

Dodano 2019-05-06 13:24:06 Z okazji Święta 3 Maja w Miejskim Ośrodku Kultury w Lesznie odbyła się uroczystość wręczenia tytułów Honorowego Obywatela Leszna i Zasłużonych dla Miasta Leszna. Prezydent przyznał też nagrody i wyróżnienia osobom wyróżniającym się aktywnością i działalnością na rzecz miasta.

Od kilku lat takie uroczystości odbywają się w Święto Leszna, 17 stycznia. W tym roku w tym czasie była żałoba narodowa ogłoszona przez prezydenta Andrzeja Dudę po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Dlatego galę zorganizowano w piątek, z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.

- To święto było zawsze okazję do refleksji - mówił przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Malepszy. - Niech to będzie dla nas wszystkich także czas radości, niech nam się darzy, niech się święci 3 Maja!

Prezydent Łukasz Borowiak i przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Malepszy wręczyli pięć najważniejszych tytułów przyznawanych przez Radę Miejską Leszna.

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta odebrał Karol Pabisiak, szef leszczyńskiej Solidarności.

Radni zdecydowali także o wyróżnieniu czworga mieszkańców tytułami Zasłużony dla Miasta Leszna. Otrzymali je: muzyk Marzanna Skrzypczak- Mizgalska, nauczyciel matematyki z I LO Tadeusz Feliczak, sędzia Jan Futro i działacz sportowy Ryszard Kmiecik.

Marzanna Skrzypczak Mizgalska podkreślała, że to wyróżnienie należy się wszystkim, którzy przez ostatnich ponad 50 lat z nią współpracowali. Wymieniła nieżyjącego już dyrektora MOK Stanisława Skrzypczaka oraz obecną wicedyrektor Anetę Plutę. Otrzymany tytuł dedykowała zmarłemu w roku 2017 Ryszardowi Stankiewiczowi. Na koniec swojego wystąpienia zacytowała przebój Maryli Rodowicz: - Ja to mam szczęście, że w tym momencie żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą, w moim kochanym Lesznie. Ja to mam szczęście.

Ryszard Kmiecik także zaznaczył, że jego wyróżnienie jest tak naprawdę wyróżnieniem dla pozostałych działaczy, zawodników i sponsorów. Dziękował za wsparcie rodzinie i przepraszał za częste nieobecności w domu.

Tadeusz Feliczak mówił, że czuje się bardzo wzruszony i takich chwil jak obecna nie było w jego życiu wiele: - To jest wyjątkowe, to cieszy, to buduje - mówił.

Prezydent Leszna przyznał też nagrody i grawertony osobom działających na rzecz miasta.

W dziedzinie kultury nagrody otrzymali: poetka Krystyna Grys, absolwentka I LO, poetka młodego pokolenia Roksana Lewandowska i artysta plastyk Maciej Piotrowski. Grawertony otrzymali: nauczycielka historii z I LO Aurelia Gancarz, żołnierze mjr Roman Krajniak i mjr Andrzej Olszewski oraz strażak, aspirant sztabowy Jacek Nowak. Grawertony dostali też przedstawiciele Gazety ABC Lidia Matuszewska i Antoni Neczyński - za wiele inicjatyw wykraczających poza pracę redakcji, w tym rowerową Majówkę z ABC, czy niedawno nazwaną i oznaczoną Drogę św. Jakuba.

W dziedzinie sportu nagrodę otrzymała Daria Dudkiewicz-Goławska, balonowa mistrzyni świata kobiet 2018, Andrzej Bortel - działacz sportowy oraz Maurycy Wawrzyniak - trener karate w SKF Satori, obchodzący w tym roku 30-lecie pracy. Grawertony powędrowały do: Hanny Górskiej - szkoleniowca UKS Achilles, Agnieszki Kielaszewskiej - prezes Leszczyńskiego Klubu Speedrowerowego Szawer, zespołu Happy Ladies, czyli Barbary Mroczkowskiej i ekipy dorosłych czirliderek, Jarka Adamka - dziennikarza Radia Elka, wiceprezesa Leszczyńskiego Klubu Balonowego, Piotra Giernasa - założyciela i wieloletniego działacza Leszczyńskiego Klubu Lekkoatletycznego Krokus Leszno, Krzysztofa Łacnego, aktywnego działacza Wojskowego Stowarzyszenia Sportowego GROT i Pawła Prałata - naczelnika wydziału kryminalnego KMP, działacza sportowego, współzałożyciela Akademii Piłki Nożnej Młoda Polonia Leszno oraz miłośnika historii Leszna, który prowadzi popularny profił na facebooku "Leszno w czasach PRL".

Prezydent nagrodził też kilka osób za działalność w organizacjach pozarządowych na rzecz drugiego człowieka. Takie nagrody otrzymali: Agnieszka Cichoszewska - działaczka Polskiego Związku Głuchych, tłumacz migowy, Barbara Gembaczka z Leszczyńskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego, Małgorzata Jarczynska - prezes Koła Polskiego Związku Głuchych w Lesznie, Teresa Klupś - od samego początku działalności Stowarzyszenia Chorych na Choroby Reumatyczne, Urszula Pabisiak - wieloletni dyplomowany nauczyciel biologii, Anna Paszczuk - pomaga osobom niepełnosprawnym w tym dzieciom i młodzieży, Bogumiła Wujczak - prezes Stowarzyszenia Chorych na Choroby Reumatyczne oraz Antoni Wierciński - w latach 1999-2018 pełnił funkcję Przewodniczącego Zarządu Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Lesznie. Grawertony otrzymali: Elżbieta Dyzert - członek Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Leszna, Jolanta Mikołajczak - sekretarz "Lions Club Leszno 2000" oraz Krzysztof Okoński - kierownik Schroniska dla Bezdomnych, od ponad 25 lat jest inicjatorem i organizatorem Wieczerzy Wigilijnej dla osób bezdomnych i samotnych oraz paczek świątecznych dla osób starszych i samotnych.

Oficjalną część spotkania zakończył toast za pomyślność Leszna i mieszkańców wygłoszony przez prezydenta Borowiaka.

Gala z okazji Święta 3 Maja była też okazją do wręczenia złotych medali za pracę na rzecz rozwoju transportu publicznego długoletnim pracownikom Miejskiego Zakładu Komunikacji. Odbierali je od Doroty Kacprzyk, prezes Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej z Warszawy. A otrzymali je: dyspozytor Ewa Jankowiak, specjalista ds. finansowo-ekonomicznych Lilla Przybylak, mistrz Leszek Witkiewicz oraz kierowcy Wojciech Jäger, Jacek Ratajczak, Leszek Stefaniak i Dariusz Stróżyk.

 

Autor: lm