Energia ze słońca dla szkół
Dodano 2017-05-24 08:11:58 Na dachach 20 szkół i przedszkoli w Lesznie powstaną małe elektrownie produkujące prąd ze światła słonecznego. Inwestorem urządzeń fotowoltaicznych będzie firma Enea, która będzie się starała o znaczącą dotację z Unii Europejskiej. Miasto nie musi wykładać swoich pieniędzy.O projekcie tym poinformowali prezes spółki Enea Serwis Sławomir Bielecki i prezydent Leszna Łukasz Borowiak. Właśnie oni podpisali w minioną środę list intencyjny w sprawie powołania Leszczyńskiego Klastra Energii.
Panele fotowoltaiczne zostaną zamontowane na 20 obiektach użyteczności publicznej, głównie na dachach szkół i przedszkoli. Wyprodukowany prąd zostanie zużyty na potrzeby samych placówek oświatowych (około 2/3 mocy), a nadwyżki zostaną sprzedane do sieci.
Pomysł ma się opierać na dużej dotacji z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, czyli na pieniądzach z Unii Europejskiej. Konkurs na inwestycje w dziedzinie energii odnawialnej ma zostać ogłoszony przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu w najbliższych tygodniach.
Leszczyński projekt będzie kosztował 6,5 miliona złotych. Ma duże szanse na powodzenie, bowiem partnerem miasta i głównym beneficjentem jest firma energetyczna Enea i jej leszczyńska spółka Enea Serwis, której członkiem Zarządu jest przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Szczot. To on jest największym propagatorem tej idei.
W najbliższym czasie Urząd Miasta wytypuje 20 obiektów, na których powstaną małe elektrownie fotowoltaiczne.
Autor: an