Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święto Konstytucji 3 Maja (zdjęcia i wideo)
Dodano 2018-05-04 14:26:27 Zarówno Święto Flagi Rzeczpospolitej, jak i obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, zgromadziły wielu mieszkańców Leszna. 2 Maja świętowaliśmy na Rynku, 3 Maja zaś główne uroczystości odbyły się pod Pomnikiem 200-lecia Konstytucji 3 Maja i Odzyskania Niepodległości.2 Maja
Uroczystości związane ze świętem flagi odbyły się na leszczyńskim Rynku. Najpierw wciągnięto flagę państwową na maszt przy Ratuszu, a następnie odśpiewano hymn narodowy. Wszystko to z udziałem wojska, które przygotowało też na Rynku pokaz sprzętu wojskowego.
Następnie prezydent Łukasz Borowiak i jego zastępcy Adam Mytych i Piotr Jóźwiak wraz z żużlowcami Unii Leszno Piotrem Pawlickim, Bartoszem Smektałą i Dominikiem Kuberą rozdali mieszkańcom biało-czerwone flagi. Przygotowano ich ponad 200 szt., ale rozeszły się błyskawicznie.
Mieszkańcy Leszna chętnie częstowali się także wojskową grochówką, której przygotowano 800 porcji.
Materiał wideo dostępny pod adresem: www.youtu.be/88mEUihQips
3 Maja
Obchody 3 Maja rozpoczęto mszą świętą w leszczyńskiej bazylice. Prowadził ją ks. proboszcz Jan Majchrzak, a przepełnione treściami patriotycznymi kazanie wygłosił ks. Patryk Nachaczewski. Uroczystą oprawę mszy zapewniły Orkiestra Dęta Miasta Leszna, kompania honorowa Wojska Polskiego oraz liczne poczty sztandarowe.
Po mszy uformował się pochód, który prowadzony przez orkiestrę i poczty sztandarowe przeszedł ulicami miasta pod Pomnik 200-lecia Konstytucji 3 Maja i Odzyskania Niepodległości.
Okolicznościowe przemówienie wygłosił wiceprezydent Leszna dr Piotr Jóźwiak. Przypomniał, że nasza konstytucja była pierwszym takim aktem w Europie i drugim, po amerykańskiej, w świecie. Fakt ten świadczy o wielkości ludzi, którzy nad Konstytucją pracowali. Dokument ten był aktem zupełnie nowatorskim. Wprowadzał trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Choć uznawał religię katolicką za państwową, to gwarantował "wszystkim ludziom jakiegokolwiek wyznania pokój w wierze i opiekę rządową". Konstytucja wprowadzała dziedziczną monarchię i rząd odpowiedzialny przed parlamentem.
Piotr Jóźwiak przypomniał wielkich synów Ziemi Leszczyńskiej, którzy przyczynili się do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To: Ignacy Wyssogota Zakrzewski z Białcza Starego i Franciszek Antoni Kwilecki konfederat barski, poseł wielkopolski i starosta wschowski.
Z programem artystycznym wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 w Lesznie.
Liczne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Nie zabrakło także salwy honorowej.
Zdjęcia z tego święta dostępne pod adresem: www.leszno.pl/Galeria_Swieto_Konstytucji_3_Maja
Fot. B. Wojciechowski