Dekalog przeciw cyberprzemocy

Dodano 2019-01-23 10:44:23 W najstarszych klasach szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych w Lesznie mają być prowadzone rozmowy na temat cyberprzemocy i reagowania na znieważanie, obrażanie i zniesławianie.

Te działania to następstwo tragedii w Gdańsku. Po zabójstwie prezydenta miasta Pawła Admowicza w całym kraju rozgorzała dyskusja o konieczności zaprzestania nowy nienawiści, przede wszystkim w mediach i internecie.

- W najbliższym czasie będzie wydany biuletyn informacyjny przygotowany przy współpracy z Komendą Miejską Policji w Lesznie. Jego wstępna nazwa brzmi „W sieci cyberprzemocy” - zapowiada wiceprezydent Piotr Jóźwiak. - Będziemy chcieli przekazać, w sposób przystępny dla młodzieży, informacje o tym, gdzie może szukać pomocy osoba, która zetknęła się z cyberprzemocą, wulgaryzmami, znieważaniem czy zniesławieniem. Jednocześnie chcemy pokazać młodzieży coś, co nie zawsze do niej dociera. Młodzież często myśli - zwłaszcza ta, która nie ma jeszcze 17 lat, a więc nie przekroczyła granicy odpowiedzialności karnej w polskim prawie - że jest bezkarna, że nikt jej nic nie zrobi. Chcemy wyraźnie zaznaczyć, że osoby 13-, 14- czy 15-letnie, jeżeli dopuszczą się cyberprzemocy czy przestępstw w internecie, mogą ponieść odpowiedzialność.

Z broszury świadkowie takiej przemocy dowiedzą się, jak mają na nią reagować. Ma być również stworzony dekalog korzystania z mediów społecznościowych. Celem spotkań z uczniami będzie uświadomienie im, że w internecie nie jest się anonimowym.

- Ostatnie wydarzenia to pokazały. Osoby, które myślały, że są anonimowe w sieci po jakimś czasie były przez policję zatrzymywane - tłumaczy wiceprezydent Piotr Jóźwiak. - Nie jest się anonimowym, jeśli w sieci pisze się komentarz, albo komuś się grozi. Policja i prokuratura mają dobre przepisy umożliwiające bardzo szybkie ustalenie sprawcy.

Biuletyn mają otrzymać uczniowie. Miasto chce, aby informacje w nim zawarte dotarły także do rodziców.

Tematyce przemocy w internecie mają być poświęcone spotkania we wszystkich szkołach, do których udadzą się przedstawiciele Urzędu Miasta i policjanci. Prezydent i wiceprezydent zadeklarowali, że także się w nie zaangażują.

Na początku lutego wiceprezydent ma zaplanowane spotkanie z dyrektorami szkół, z którymi wspólnie zostanie ustalony harmonogram spotkań z uczniami.            

 

Autor: (jrs)