Cześć i chwała Powstańcom Wielkopolskim

Dodano 2015-12-29 14:22:24 W niedzielę odbyły się w Lesznie uroczystości z okazji 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Tradycyjnie już rocznicę wielkiego i zwycięskiego zrywu Wielkopolan obchodzono pod pomnikiem w Kwaterze Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu przy ul. Kąkolewskiej. Uroczystości rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu narodowego. Potem głos zabrał wiceprezydent miasta Piotr Jóźwiak, który przypomniał, w jakich okolicznościach doszło do wybuchu powstania.

Spotykamy się dzisiaj, aby uczcić pamięć tych, którzy na przełomie 1918 i 1919 roku chwycili za broń i poszli do powstania. 26 grudnia 1918 do Poznania przyjechał Ignacy Jan Paderewski. Jego przyjazd przerodził się w wielką manifestację patriotyczną. Następnego dnia, 27 grudnia, w Poznaniu wybuchło powstanie, które rozpowszechniło się na wszystkie miasta i wsie Wielkopolski. Wolność odzyskały: Kościan, Śmigiel, Gostyń, Osieczna. W mieście Lesznie władze niemieckie wprowadziły godzinę policyjną. Działaczy niepodległościowych aresztowano i internowano. Byli wśród nich między innymi: adwokat Adam Ruszczyński, doktor Bronisław Świderski, bracia Góreccy. Wielu leszczynian wzięło udział w Powstaniu Wielkopolskim i walkach powstańczych. Samo miasto Leszno nie było atakowane przez powstańców z uwagi na to, że stacjonował tutaj silny garnizon niemiecki. Jednakże walki toczyły się w okolicach Leszna – pod Lipnem, Kąkolewem, Rydzyną, Osieczną.

Na mocy porozumienia z 16 lutego 1919 roku w Trewirze zaniechano oficjalnie walk na froncie wielkopolskim, ale nadal miały miejsce drobne starcia z Niemcami. Samo miasto Leszno wróciło do granic niepodległej Polski dopiero 17 stycznia 1920 roku na mocy traktatu wersalskiego.

W Powstaniu Wielkopolskim wzięli udział przedstawiciele wszystkich grup społecznych, bez względu na wykonywany zawód. Byli wśród nich także mieszkańcy Leszna. Dlatego my dzisiaj spotykamy się tutaj. Na tym cmentarzu nie spoczywają powstańcy polegli w powstaniu. Tutaj, a także w innych miejscach, znaleźli swoje miejsce ci powstańcy, o których już w okresie międzywojennym jeden z poetów pisał: „Ich nie uczyła o ojczyźnie szkoła. Ukochać Polskę serce ich uczyło. Oni wiedzieli, że kiedy wić zawoła, iść będzie trzeba odzyskać niepodległość siłą”.

Jesteśmy zobowiązani o nich pamiętać. Cześć i chwała bohaterom, cześć i chwała Powstańcom Wielkopolskim.

W samo południe w Osiecznej odbyła się rekonstrukcja jednej z najważniejszych bitew Powstania Wielkopolskiego – bitwy pod wiatrakami, do której doszło 11 stycznia 1919 roku. Samorząd Leszna był współorganizatorem tego wydarzenia, a wielu mieszkańców miasta i okolic wzięło w nim udział.

Tekst i fot. lm