Co się dzieje na drogach?

Dodano 2019-07-10 07:53:40 Z inicjatywy prezydenta miasta Łukasza Borowiaka w poniedziałek w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie z wykonawcami inwestycji drogowych, jakie obecnie prowadzone są w Lesznie. Przedstawiono stan zaawansowania i perspektywy realizacji zadań.

Remont torowisk linii kolejowej E 59 i wiaduktu w ciągu ulicy Wilkowickiej

Przedstawiciel inwestora - PKP PLK, jako jedyny na spotkanie nie przybył. Natomiast przedstawiciel wykonawcy - firmy Torpol, odpowiedzialnej za budowę linii kolejowej między Czempiniem a Lesznem nie odpowiedział na pytania dotyczące terminu zakończenia budowy wiaduktu w ciągu ulicy Wilkowickiej, odesłał pytających do inwestora. Ten wiadukt jest kluczowy dla połączenia leszczyńskiej dzielnicy Zatorze z centrum miasta, warunkuje termin rozpoczęcia remontu ulicy Święciechowskiej. Kiedy wiadukt zostanie zbudowany, nikt nie wie. Prawdopodobnie dopiero pod koniec przyszłego roku.

Ulica Kąkolewska

Jeszcze w tym tygodniu firma Strabag położy wierzchnią warstwę asfaltu.

Ulica Osiecka

Jak tylko udrożniona zostanie ulica Kąkolewska, wykonawca ulicy Osieckiej zamknie następny jej odcinek, od skrzyżowania ul. Osieckiej z ul. ks. Jerzego Popiełuszki do skrzyżowania ul. Osieckiej z  ul. Grzybową. Ulica Osiecka od Ronda Grzybowo do zjazdu do hotelu Grant będzie nieprzejezdna. Dojazd do dzielnicy Grzybowo będzie możliwy od ul. Kąkolewskiej. Na przełomie lipca i sierpnia zostanie oddany do użytku odcinek od Ronda Grzybowo do ul. Popiełuszki. Do 15 września zakończą się prace na odcinku do przejazdu kolejowego. Potem rozpoczną się roboty od granicy miasta w kierunku cmentarza, ale do 1 listopada dojazd do cmentarza będzie możliwy.

Ulica Lipowa

15 lipca zostanie udrożnione skrzyżowanie-rondo na ul. Lipowa-Dożynkowa. Nie będzie co prawda ostatniej warstwy asfaltu, która zostanie położona wraz z następnym odcinkiem, by była jednolita nawierzchnia. W tym samym dniu zostanie zamknięty wjazd w ul. Lipową z ul. Racławickiej. Prace rozpoczną się na odcinku od ul. Dożynkowej do ul. Obrońców Lwowa, ale bez blokady tego ostatniego skrzyżowania. Dojazd do przychodni na ul. Racławickiej będzie możliwy od ul. Sienkiewicza i Racławickiej.

Ulica Fabryczna

Prace na odcinku od Ronda Podwale do ul. Magazynowej rozpoczną się na początku września.

Wiadukt Grota Roweckiego i ulica Szybowników

Prace na drodze krajowej nr 12 będą się stopniowo przesuwały w kierunku zachodnim. W czwartym kwartale tego roku skoncentrują się na wiadukcie, prace te nie będą powodowały utrudnień w ruchu. Gorzej będzie w połowie października kiedy zacznie się kolejny etap przebudowy Al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Leszczyńskiej do wiaduktu, gdzie ruch odbywać się będzie jedną jezdnią.

Ulica Święciechowska

Na jej remont mieszkańcy Zatorza czekają od lat. Zadanie to zostało wpisane do budżetu miasta na ten rok, są przygotowane pieniądze. Ze względów technologicznych, przebudowa musi rozpocząć się od Ronda Zatorze i ulicy Dworcowej i stopniowo postępować na zachód. Pierwszy odcinek miał się kończyć na skrzyżowaniu z ul. Św. Franciszka z Asyżu. Gdyby jednak tak się stało, to w obliczu zablokowanej ulicy Wilkowickiej i trwających oraz planowanych  robót na DK12, całe Zatorze byłoby dosłownie sparaliżowane.

Podczas poniedziałkowego spotkania wszyscy, dosłownie wszyscy byli przekonani, że remont ulicy Święciechowskiej jest możliwy do rozpoczęcia dopiero wówczas, gdy zostanie ukończony wiadukt w ciągu ul. Wilkowickiej i prace na rondzie Szybowników-Wolińska.

Prezydent Łukasz Borowiak zaplanował spotkanie z mieszkańcami Zatorza na ten temat. Odbędzie się we wrześniu.