Adaptacje i remonty na własny koszt

Dodano 2021-03-31 07:55:50 Radni miejscy określili warunki adaptacji lokali niemieszkalnych na lokale mieszkalne oraz zasady remontów mieszkań komunalnych, których chcą się podjąć najemcy.

Adaptacje lokali niemieszkalnych na lokale mieszkalne

Zgodnie z uchwałą wniosek o adaptację lokali niemieszkalnych na mieszkalne może złożyć pełnoletni mieszkaniec Leszna. Wykaz takich lokali znajduje się na tablicach ogłoszeń Urzędu Miasta przy ul. Karasia 15 i Alejach Jana Pawła II 21 i podawany jest do publicznej wiadomości przez okres co najmniej 30 dni. Adaptacja odbywa się na koszt własny przyszłego najemcy. Wyboru osób, które otrzymają skierowanie na zawarcie umowy na adaptację lokalu niemieszkalnego na lokal mieszkalny dokonuje prezydent Leszna po zapoznaniu się z opinią zarządcy i Biura Gospodarki Lokalowej. Na podstawie takiego skierowania oraz wymaganych ekspertyz i projektów technicznych, osoba zawiera z zarządcą umowę, w której określone są warunki udostępnienia lokalu do adaptacji, a także wzajemne obowiązki inwestora i zarządcy. Po zakończeniu robót adaptacyjnych i komisyjnym odbiorze lokalu, osoba dokonująca adaptacji otrzymuje skierowanie na zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego.

Remont wykonywany na koszt własny przyszłego najemcy

Wnioski o wynajem lokalu do remontu mogą składać wyłącznie osoby posiadające uprawnienie do wynajmu lokalu zamiennego, będące na wykazie lub które złożyły wniosek o wymianę lokalu mieszkalnego. Informacje o lokalach przeznaczonych do remontu podawane są do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie na tablicach ogłoszeń Urzędu Miasta przy ul. Karasia 15 i Alejach Jana Pawła II 21 przez okres co najmniej 21 dni. Wnioski o wynajem lokalu do remontu składa się w Biurze Gospodarki Lokalowej (Aleje Jana Pawła II 21). Pracownicy tego biura dokonują weryfikacji złożonych wniosków po zasięgnięciu opinii zarządcy. W przypadku złożenia kilku wniosków o remont danego lokalu o wyborze decyduje termin złożenia kompletnego wniosku, a także sytuacja finansowa wnioskodawcy oraz brak zaległości czynszowych w wynajmowanym dotychczas lokalu. Na podstawie skierowania osoba, której przyznano prawo wykonania remontu lokalu, zawiera z zarządcą umowę na remont lokalu we własnym zakresie. Po zakończeniu remontu i potwierdzeniu odbioru lokalu przez służby techniczne zarządcy, wydane zostaje skierowanie na zawarcie umowy najmu lokalu. Nakłady poniesione na remont lokalu nie podlegają rozliczeniu i zwrotowi.