101. rocznica powrotu Leszna do macierzy

Dodano 2021-01-12 11:23:09 101. rocznica powrotu Leszna do macierzy przypada w najbliższą niedzielę. Z uwagi na panujące obostrzenia sanitarne nie możemy się spotkać by świętować wspólnie, ale przygotowaliśmy wiele atrakcji, dla Mieszkańców w każdym wieku, z których można bezpiecznie skorzystać.

Program obchodów 101. rocznicy powrotu Leszna do Macierzy

15 stycznia 2021

godz. 9.00 zasadzenie okolicznościowego dębu na skwerze u zbiegu ulic Bohaterów Westerplatte i Królowej Jadwigi

Dąb będzie posadzony w innym terminie, w bardziej sprzyjających warunkach pogodowych.

Złożenie kwiatów na grobach Ojców powrotu Leszna do Macierzy:

  1. cmentarz komunalny w Lesznie – grób Świderskiego, Góreckich i Metelskiego,
  2. cmentarz Górczyński w Poznaniu – grób Adama Ruszczyńskiego,
  3. cmentarz zasłużonych w Poznaniu – grób Taczaka i Celichowskiego

godz. 14.00 uroczysta sesja Rady Miejskiej Leszna (on-line)

17 stycznia 2021

godz. 13.00 Msza św. w intencji Ojczyzny i Powrotu Leszna do Macierzy, Bazylika Mniejsza pw. Św. Mikołaja

Po mszy - złożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Garnizonu Leszczyńskiego (ul. 17go Stycznia) i Pomnikiem Wdzięczności Powstańcom Wielkopolskim (pl. Kościuszki)

Okolicznościowy przelot balonu LESZNO nad Rynkiem. 

WOLNY SPACER

W tym dniu zapraszamy Mieszkańców na WOLNY SPACER. Niedziela to idealny czas by wybrać się na rodzinną przechadzkę po Lesznie śladami historycznych wałów miejskich. „Wolny spacer” można rozpocząć z dowolnego punktu trasy pokazanej na załączonej mapce, o dowolnej godzinie. Trasa od godz. 9.00 będzie oznakowana biało-czerwonymi balonikami. Gdy już raz na nie trafimy możemy iść ich śladem, bo zawsze widać będzie kolejne. Podczas marszu będzie okazja do zaobserwowania miejsc ważnych dla historii Leszna, czyli m.in. lokalizacji dawnych bram miejskich – Bramy Święciechowskiej, Kościańskiej, Osieckiej i Rydzyńskiej. Wcześniej można zaczerpnąć garść informacji tutaj:  http://zabytki.leszno.pl/fortyfikacje_miejskie.html 

Zachęcamy Mieszkańców Leszna do wpięcia biało-czerwonych rozetek, czy kotylionów, do zabrania flag Polski czy tej z logotypem 100-lecia i wykonywania pamiątkowych zdjęć na trasie spaceru, a potem do dzielenia się nimi na stronie 17 Stycznia 1920 Leszno na FB https://www.facebook.com/17-Stycznia-1920-Leszno-100656668613369/ 

 

Imprezy towarzyszące:

Miejska Biblioteka Publiczna

Wystawa "Ten pierwszy dzień wolności..."

Będzie można ją oglądać na odcinku ul. Słowiańskiej między Stacją Biznes, a Informacją Turystyczną. W jej ramach pokazane zostaną ciekawe materiały archiwalne, m.in. unikalne fotografie, a także sylwetki osób, które kierowały Lesznem już po odzyskaniu niepodległości. Początek wystawy: 15 stycznia 2021. Zakończenie: 31 stycznia 2021.

Konkurs historyczny "Leszno wraca do Polski"

Konkurs związany jest ze 101. rocznicą powrotu Leszna do Macierzy. Miejska Biblioteka Publiczna im. S. Grochowiaka zachęca do sprawdzenia swojej wiedzy z tego zakresu. Konkurs toczyć się będzie stronie internetowej MBP www.mbpleszno.pl. Odpowiedzi na pytania konkursowe wraz z imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu kontaktowego należy przesyłać mailowo na adres sekretariat@mbpleszno.pl, w terminie od 13 do 17 stycznia br. Nazwiska laureatów zostaną opublikowane na stronie MBP.

Wiele materiałów, które z pewnością pomogą uczestnikom konkursu udzielić poprawnych odpowiedzi na zadane pytania, znajduje się na platformie Leszczyńskiej Biblioteki Cyfrowej pod adresem www.lbc.leszno.pl.

W ramach konkursu ufundowane zostały trzy nagrody. Przypadną one tym osobom, które udzielą jak najwięcej poprawnych odpowiedzi i zrobią to w jak najkrótszym czasie.

Początek konkursu: 13 stycznia 2021. Zakończenie konkursu: 17 stycznia 2021. Rozstrzygnięcie: 18 stycznia 2021

Sylwetki ludzi, którzy w międzywojniu kierowali Lesznem i powiatem leszczyńskim

Na stronie "17 Stycznia 1920 Leszno" na FB https://www.facebook.com/17-Stycznia-1920-Leszno-100656668613369/ zamieszczane są sylwetki osób, które kierowały miastem i powiatem leszczyńskim w latach 1920-1939. To informacje w pigułce o ludziach, którzy przyłożyli rękę do rozwoju polskiego Leszna.

 

Miejski Ośrodek Kultury

Konkurs plastyczny „Leszno. Lubię to – Moje ulubione miejsce”

Konkurs plastyczny skierowany do dzieci i młodzieży. Zadaniem uczestników będzie przygotowane prac dowolnymi technikami obrazujących ich ulubione miejsca w Lesznie. Konkurs już trwa. Regulamin i karta zgłoszenia dostępne są na stronie www.mok.leszno.pl. Termin nadsyłania prac mija 14 stycznia 2021r., a ogłoszenie wyników zaplanowano na 17 stycznia 2021r. na godz. 12 na www.mok.leszno.pl i fanpage Miejskiego Ośrodka Kultury w Lesznie na FB; prócz nagród przyznanych przez Jury, można zdobyć również nagrodę publiczności (głosowanie na fanpage Miejskiego Ośrodka Kultury w Lesznie).

Prezentacja online „101 lat niepodległego Leszna oczami leszczyńskich plastyków”

Prezentacja przygotowana przez Sekcję Leszczyńskich Plastyków przedstawiająca Leszno w pracach, zarówno tych współczesnych jak i tych, które powstały jakiś czas temu. Emisja: 17 stycznia, o godz. 17, na facebook.com/mok.leszno i youtube.com/user/LESZNOmok 

Zabawa internetowa „Zgadnij, co to za miejsce”

Zabawa oparta o stare fotografie. Zadaniem uczestników będzie podanie co to za miejsce oraz wskazanie gdzie się znajduje. Fotografie prezentowane będą w dniach 13-17 stycznia (codziennie trzy) na stronie Mok na Facebooku. Zabawa polega na tym, by jak najszybciej zamieścić poprawną odpowiedź w komentarzach pod postem. Osoba, która w czasie całego pokazu zgromadzi najwięcej „pierwszych” poprawnych odpowiedzi zostanie zwycięzcą zabawy. 

 

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych

Leszno - fotograficzne konteksty. Edycja 2021. E. Baldys, A. Cieślik, Sz. Kałmuczak, M. Kałużny, A. Kulasik, B. Marciniak, S. Skrobała

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zaprasza do obejrzenia  pokazu multimedialnego ponad 100 fotografii ukazujących Leszno w jego różnych odsłonach. Pokaz będzie umieszczony 17 stycznia 2021 r. na stronie MBWALeszno i na stronie 17 Stycznia 1920 Leszno na FB https://www.youtube.com/user/LESZNOmok/featured oraz w witrynie Galerii MBWA przy ul. Leszczyńskich 5.

Zapraszamy również do udziału w zabawie polegającej na dodawaniu w komentarzach pod postami zdjęć Leszna własnego autorstwa. Dla trzech osób, których zdjęcia uzyskają największą ilość polubień przewidziane są nagrody – grafiki czeskiego artysty Pavla Hlavatego przedstawiające Leszno.

Projekcja multimedialna to ponad 100 fotografii ukazujących Leszno w jego różnych odsłonach. Fotografie powstały na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, a autorami są: Edward Baldys, Andrzej Cieślik, Szymon Kałmuczak, Michał Kałużny, Arek Kulasik, Bogdan Marciniak, Sławek Skrobała. To bardzo indywidualny i subiektywny zapis czasu, miejsc i atmosfery Leszna, widzianej oczami fotografików. Przywołane obrazy ukazują architekturę, wizerunki ulic, budynków, parków ale także mieszkańców, przyjezdnych, a co się z tym wiąże wyjątkową aurę, klimat zatrzymanych w kadrze miejsc, sytuacji, zdarzeń, ludzi. Nie zabraknie również fotografii o charakterze eksperymentalnym, artystycznym, gdzie światło tworzy kompozycję, buduje nastrój, a znane fragmenty miasta zyskują zupełnie nowy kontekst i wizerunek.

Fotografie są śladem tego, co przeminęło, tego jak wyglądało nasze miasto i mogą budzić wśród publiczności bardzo prywatne jak i uniwersalne odczucia. I choć zapewne, ideą wielu fotograficznych zapisów jest chęć archiwizowania, rejestrowania wyglądu miasta, to i tak pozostanie wrażenie niepowtarzalnej, zmieniającej się tkanki miejskiej. To swoista podróż w czasie, pełna emocji, pamięci o utrwalonych miejscach, dokumentacja dawnej obyczajowości, obraz istniejących relacji społecznych a wszystko w kontekście miasta Leszna. Co zobaczymy? Fotografię artystyczną, reportażową, dokumentalną, eksperymentalną, monochromatyczną, ale i w kolorze, wykonaną z różnej perspektywy (także z lotu ptaka), na pewno unikatową i będącą nośnikiem informacji o współczesnym świecie.

 

Teatr Miejski

Premierowy program artystyczny pt. „Przybyli ułani…”

Aranżacja: Jerzy Kluzowicz
Śpiew: Klaudia Kuchtyk, Przemysław Redkowski, Robert Rozmus, Leszek Zdun
Nagranie: Jarosław Bielicki
Zdjęcia: Filip Warot
Fragment prozy Błażeja Baraniaka
Czyta: Marek Prałat
Zdjęcia, montaż całości: Przemysław Wawrzyniak
Koncepcja: Zbigniew Rybka

Premiera programu nastąpi 17 stycznia 2021 r. na kanale you tube oraz stronie facebook leszczyńskiego teatru.