Graficzny nagłówek podstrony
Kalendarz 08 lutego 2021

wystawa „Odwiedziny"

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Biblioteka Dworcowa i Biblioteka Ratuszowa
Data rozpoczęcia: 2021-02-08 12:00
Data zakończenia: 2021-03-07 12:00
Organizator: MBP Leszno

Zdjęcie, wystawa „Odwiedziny

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka i Dom Pomocy Społecznej w Jarogniewicach zapraszają do Biblioteki Dworcowej oraz Biblioteki Ratuszowej, gdzie od 8 lutego br. prezentowana będzie wystawa „Odwiedziny", która powstała w Domu Pomocy Społecznej w Jarogniewicach. Wystawa będzie czynna do 7 marca 2021 r.

„Pandemia koronawirusa zrodziła wiele wyzwań, niemal każda dziedzina naszego życia musiała ulec diametralnej zmianie. Dotknęło to niewątpliwie domy pomocy społecznej – miejsca, w których funkcjonują osoby starsze, chore, niepełnosprawne, wymagające całodobowej opieki, zatem najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby. Odcięcie tych osób od świata zewnętrznego, rodziny, środowiska lokalnego, było dla nich wyraźnie dotkliwe. Niezbędne okazało się wypracowanie takiego rozwiązania, które z jednej strony chroniłoby i zapewniało bezpieczeństwo mieszkańcom naszego Domu, z drugiej zaś umożliwiłoby im utracony kontakt różnorakimi sposobami. Można śmiało stwierdzić, że przez pandemię ich świat stał się niczym oglądany zza okna: za szybą, za ramą okienną, bez możliwości wyjścia czy wyjazdu. Ta sytuacja spowodowała, że zrodził się projekt pt. „Odwiedziny”, którego pomysłodawcą był twórca teatralny Janusz Adam Dodot, który zaprosił do współpracy kościańskiego fotografa Bogdana Ludowicza. Dzięki nim mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Jarogniewicach, mimo panujących trudnych warunków, mieli okazję poczuć się jak prawdziwi bohaterowie, gdy zdjęcia z ich udziałem zawisły, oprawione w okienne ramy, na i między parkowymi drzewami, stanowiąc przepiękną wystawę. Sam wernisaż był dla pensjonariuszy niezwykłym doświadczeniem. Mieszkańcy naszego Domu pokazali, że starość nie musi chować się po kątach, a oni sami potrafią obdarzać innych swoją sympatią i zaufaniem.

Bez wątpienia był to wspaniały, niezapomniany dla pensjonariuszy, pracowników naszego Domu oraz pomysłodawców wernisaż. Z całego serca pragnęliśmy przez te fotografie dotrzeć do wielu domów pomocy społecznej, do zamieszkujących tam osób, aby poczuli nasze emocje, uczucia, radość oraz nadzieję na to, że ten ciężki, ekstremalny czas odejdzie w zapomnienie. Pragnęliśmy ich odwiedzić przez obecnie możliwą formę spotkania i dostarczyć im dużo pozytywnej energii, jaką my otrzymaliśmy przez tę wizytę.

Odbiór prezentacji wystawy „Odwiedziny”, która została przekazana w formie płyt DVD do wszystkich domów pomocy społecznej na terenie Wielkopolski, przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Otrzymaliśmy mnóstwo pozytywnych zwrotnych informacji i podziękowań za pamięć, wrażliwość, życzliwość, otwartość na drugiego człowieka i solidarność okazaną mieszkańcom i pracownikom domów pomocy społecznej. Głęboko wierzyliśmy, że taka forma odwiedzin bez rozmowy i bezpośredniego kontaktu również może doprowadzić do pojawienia się uśmiechu na twarzach mieszkańców innych domów pomocy społecznej, i tak też się stało. Kolejni odbiorcy tego projektu poczuli się zaszczyceni, wdzięczni i zauważeni. Ten mały gest wypływający z dobroci serca potwierdził, że tak niewiele potrzeba, aby uczynić przez chwilę kogoś szczęśliwym, aby wnieść w szarą codzienność trochę ciepła i pogody ducha. Otrzymaliśmy także sygnały, że takie „odwiedziny” były niewątpliwie pocieszające i wzruszające, tym bardziej, że w tym trudnym czasie ktoś chciał im ofiarować cząstkę siebie, podczas gdy sami mają niewiele. Dawanie odrobiny radości innym to bardzo przyjemne uczucie, a przecież od dawna wiadomo, że to człowiek człowiekowi najbardziej potrzebny jest do szczęścia."

Katarzyna Michalewicz
Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Jarogniewicach

Janusz Adam Dodot - Absolwent Akademii Teatralnej im. A Zelwerowicza w Warszawie. Od 1984 r. do 2009 r. prowadził autorski TEATR 112. W 2009 r. założył Kościański Teatr Kameralny, a w 2014 formację Aktualnie Absolutnie Absurdalni. Te, również autorskie projekty - realizuje do dziś. W latach 90. reżyser leszczyńskiego Teatru „Kwadrat” oraz gostyńskiego Teatru „Co?”. Laureat licznych nagród i wyróżnień (m.in. nagrody za reżyserię, ufundowanej przez Ministra Kultury i Sztuki, Nagrody Twórczej Miasta Kościana, Nagrody za Indywidualność Twórczą). W minionych latach dyrektor artystyczny Kościańskich Zdarzeń Teatralno-Muzycznych, Kościańskiego Lata Teatralno-Muzycznego, Festiwalu Aktywnego Ruchu Twórczego.

Jest twórcą dojrzałym, ale stale poszukującym. Stworzył swój niepowtarzalny styl, potrafi jednak stale zaskakiwać.

Prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży, nauczycieli. Od 2014 roku przygotowuje – w ramach terapii przez teatr- spektakle z dziećmi i młodzieżą Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej w Kościanie.

Dyrektor artystyczny swoich grup teatralnych i Kościańskiego Festiwalu Baśni oraz Ogólnopolskiego Integracyjnego Przeglądu Teatralnego. Jako dyrektor Kościańskiego Ośrodka Kultury, stworzył w prowincjonalnym Kościanie, prawdziwie europejski ośrodek kultury.

Pisze scenariusze, monologi, wiersze, wiersze dla dzieci, teksty piosenek (w tym kilkanaście o Kościanie), a od 2009 r. maluje obrazy.


Bogdan Ludowicz - fotoreporter i dokumentalista. Mieszka i pracuje w Kościanie. Fotografował dla Gazety Poznańskiej, Wiadomości Kościańskich, Gazety Kościańskiej, a najdłużej dla Panoramy Leszczyńskiej. Jest współzałożycielem i redaktorem pisma Psy – rasy myśliwskie. Wydał siedem indywidualnych albumów fotograficznych. Jest autorem zdjęć do kilkudziesięciu książek i folderów. Swoje prace prezentował także na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Wśród ważniejszych warto wymienić: Ziemia Kościańska w fotogramach Bogdana Ludowicza (Kościan 1974), Województwo Leszczyńskie w fotogramach Bogdana Ludowicza (Leszno, Kościan, Gostyń 1976-1977), Stadnina koni Racot (Kościan 1988), Aukcja koni – Racot (Poznań 1997), Portret teatralny (Kościan 2009), Projekt PKS – osiem dni z życia powiatu kościańskiego (Kościan 2005 – 2011, Poznań 2012). Wielokrotnie nagradzany za twórczość. W roku 2013 uhonorowany za całokształt dokonań nagrodą „Kościan Dziękuje".

0 Koszyk