„Zatrzymane w kadrze, zatrzymane w sercu. 50 lat kórnickiej Pro Sinfoniki”

Dodano 2024-11-15 09:57:17 „Zatrzymane w kadrze, zatrzymane w sercu. 50 lat kórnickiej Pro Sinfoniki”

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Leszczyńska Galeria Książki (pl. Jana Metziga 25)
Data rozpoczęcia: 2024-11-23 17:00
Data zakończenia: 2024-11-23 18:00
Organizator: MBP Leszno

Serdecznie zapraszamy na spotkanie i wernisaż wystawy pt. Teresa Rogozia – Olejnik. „Zatrzymane w kadrze, zatrzymane w sercu. 50 lat kórnickiej Pro Sinfoniki”. Na wydarzenie zapraszamy 23 listopada 2024 r., o godz. 17:00 do Leszczyńskiej Galerii Książki. Wstęp wolny.



Oprawa muzyczna:

Anna Pazoła - śpiew - uczennica IV klasy PSM w Lesznie

Antonia Mocek - skrzypce - uczennica IV klasy PSM w Lesznie

Joanna Olejnik-Pazoła - przygotowanie i reżyseria

Prowadzenie wydarzenia:

Antoni Hoffmann – najbliższy współpracownik Alojzego Andrzeja Łuczaka - twórcy Pro Sinfoniki, dziennikarz Katolickiego Radia EMAUS, prelegent koncertów i organista Bazyliki Archikatedralnej w Gnieźnie, przyjaciel kórnickiej Pro Sinfoniki.



Teresa Rogozia Olejnik - Absolwentka Wydziału Chemii UAM w Poznaniu, nauczycielka chemii, muzyki i religii. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w Poznaniu w klasie skrzypiec i fortepianu. W 1991 roku podjęła studia na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Przez 8 lat pełniła funkcję Prezesa Zarządu Oddziału ZNP w Kórniku. W 1974 roku założyła w kórnickim Liceum Klub Pro Sinfonika im. M. Karłowicza, który dziś świętuje swoje 50 lecie. Wielokrotnie nagradzana i odznaczana, m.in. Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, dwoma pucharami Prezydenta RP.

Jej niezwykły zapał i talent organizacyjny sprawiły, że tutejszy Klub stał się ważnym punktem na mapie Poznania i Wielkopolski a wysokim poziomem i systematycznością działania przysporzyła szkole prestiżu i uznania. Z nadzwyczajną starannością kształciła młodzież w duchu przywiązania i miłości do kultury narodowej, kultury innych narodów, kształtowała wyższe normy życia duchowego poprzez wyrabianie nawyku świadomego obcowania z muzyką, unaoczniała wartości płynące z umiejętności swobodnego poruszania się w świecie dźwięków. Konsekwentnie stosowała podstawowe zasady Pro Sinfoniki tj. dobrowolność uczestnictwa, najwyższy poziom działania, samodzielność i niezmienność pryncypiów.

Od 1974 roku w ramach działalności klubu organizowała spektakle muzyczne, koncerty, spotkania wigilijne, wieczory patriotyczno-muzyczne przybliżając sylwetki wielkich Polaków takich jak Wisława Szymborska, Stefan Stuligrosz czy I.J. Paderewski. W 1992 roku nawiązała korespondencję z Edwardem hr. Raczyńskim b. prezydentem RP na uchodźctwie, który podzielił się osobistymi wspomnieniami ze spotkań z I.J.Paderewskim. Klub Pro Sinfonika w Kórniku jest jedynym Klubem, który może poszczycić się listem z Błogosławieństwem papieża Jana Pawła II przesłanym na 30 lecie działalności Klubu.

Pielęgnowała więzi ze znakomitymi artystami i ludźmi kultury, tworząc w ten sposób ważny pomost pomiędzy twórcą i odbiorcą. Na jej zaproszenie przyjechali do kórnickiego klubu m. in. Jerzy Waldorff, Tadeusz Sznuk, Janusz Cegiełła, Tadeusz Mazowiecki, Renard Czajkowski, Światosław Bełza, Trio Akolada, Affabre, Miklosz Deki Czureja, Wiesław Prządka, Capella Zamku Rydzyńskiego, Andrzej Tatarski, Halina Czerny-Stefańska oraz uczestnicy kolejnych edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu.

Teresa Rogozia Olejnik zainicjowała powstanie folklorystycznego zespołu tanecznego, który promował polską muzykę ludową i polskie tańce ludowe. Zespół oprócz szkolnych uroczystości uświetniał także lokalne wydarzenia dla społeczności kórnickiej m. in.: Dzień Działacza Kultury, Kórnickie Spotkanie z Białą Damą, jubileusz kórnickiego MPK, koncert dla gości z Niemiec, Holandii i Francji. Ukoronowaniem działalności Klubu Pro Sinfonika były turnieje muzyczne przygotowywane na zadany temat przez kierownictwo Ruchu. W tej dziedzinie kórnicki Klub może pochwalić się znacznymi osiągnięciami m.in.: zdobycie pucharu Prezydenta RP /Lecha Wałęsy -1992 i Aleksandra Kwaśniewskiego- 2005/ - najwyższe trofeum wyróżniające całą Pro Sinfonikę, oraz Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

50 letni dorobek kórnickiego Klubu i działalność p. Teresy Rogozi Olejnik jest także tematem kilku prac magisterskich i naukowych. Teresa Rogozia Olejnik i Klub Pro Sinfonika przez prawie pół wieku przyczyniał się do rozwoju społeczności kórnickiej poprzez upowszechnianie kultury i wiedzy muzycznej, wychowanie najmłodszych członków naszej społeczności na ludzi otwartych, pozbawionych kompleksów i życzliwych do innych kultur, gustów czy zainteresowań.

Dziesiątki imprez muzycznych, odbywanych m.in. w Zamku Kórnickim, były dostępne ogółowi społeczeństwa i miały wpływ na aktywność kulturalną środowiska kórnickiego. Klub Pro Sinfonika prowadzony przez Teresę Rogozię Olejnik wychował kilka pokoleń ludzi wrażliwych na muzykę i kulturę, zaangażowanych społecznie i z mocno ukształtowaną postawą roztropnego patriotyzmu i lokalnej dumy. Niesłabnące zainteresowanie młodzieży i jej rodziców Pro Sinfoniką wymownie świadczy o tym, że założenie Klubu i wieloletnia letnia praca z najmłodszymi mieszkańcami Kórnika były i są zgodne z autentycznymi potrzebami i oczekiwaniami lokalnej społeczności.


Wystawa czynna: 20 - 30 listopada 2024