Graficzny nagłówek podstrony
Kalendarz 15 lutego 2017

Wystawa czasowa "Polski plakat filmowy: lata 1950-1970

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Galeria Sztuki Muzeum, ul. G. Narutowicza 31
Data rozpoczęcia: 2017-02-15 9:00
Data zakończenia: 2017-04-23 18:00
Organizator: Muzeum Okręgowe w Lesznie

Zdjęcie, Wystawa czasowa

Założeniem wystawy jest ukazanie prac najsłynniejszych twórców polskiego plakatu filmowego. Część z nich, w tym przede wszystkim Franciszek Starowieyski, byli związani ze słynną na całym świecie, tzw. polską szkołą plakatu. Choć te graficzne dzieła pełniły przede wszystkim rolę elementu promocji filmu, z perspektywy czasu dostrzegalna jest ich wartość artystyczna. Jednym z ich częstszych atutów, było zawieranie – w ramach jednej kompozycji graficznej – symbolicznej syntezy całego filmu. Plakaty zawarte na ekspozycji pochodzą z lat 50-70 XX wieku. Wśród nich można znaleźć plakaty do słynnych filmów amerykańskich, europejskich, a nawet azjatyckich; będących dziełami takich twórców jak Hitchcock, Fellini czy Kurosawa. Lwia część kolekcji pochodzi ze zbiorów Muzeum Ziemi Wschowskiej. Natomiast bazą wyjściową oraz przyczynkiem do powstania wystawy, była prywatna kolekcja Józefa Staniewskiego, dawnego kinooperatora leszczyńskiego Kina Panorama.
Wystawa będzie ponadto wzbogacona odbywającymi się w trakcie jej trwania zajęciami edukacyjnymi (wykładami i lekcjami). Będą one opierać się na przekazaniu wiedzy teoretycznej o sztuce plakatu w kontekście historii kina oraz na zajęciach plastycznych, polegających na samodzielnym stworzeniu plakatowej kompozycji.
Wystawa prezentowana będzie w Galerii Sztuki Muzeum Okręgowego (ul. G. Narutowicza 31) w terminie od 15 lutego do 23 kwietnia 2017 roku. Zapraszamy!
Obowiązuje wykupienie biletu wstępu.

Kontakt:
tel: 65 529 61 40 w. 27 (Dział Edukacji i Marketingu)
email: jakub.piwonski@muzeum.leszno.pl (Jakub Piwoński - kurator wystawy)

0 Koszyk