Wystawa "Lalki świata"

Dodano 2017-08-03 09:28:07

Miejsce: Muzeum Okręgowe
Data rozpoczęcia: 2017-08-30 10:00
Data zakończenia: 2017-11-26 18:00

Lalka to przedstawienie postaci ludzkiej, może być wykonana z różnych materiałów: drewna, tkanin, porcelany, plastiku. Lalka ożywa w sferze wyobraźni, może: siedzieć, chodzić, ubierać i rozbierać się, spać, jeść, mówić i słuchać. Pomaga również w psychicznym i emocjonalnym rozwoju dziecka, ożywia jego wyobraźnię i zaspakaja potrzebę towarzystwa. Zwykle w pewnym momencie rozwoju „porzuca” chłopców, stając się zabawką

Lalka jednak nie tylko jest zabawką, jest także przedmiotem związanym z kultem, wierzeniami, zwyczajami, z teatrem, modą a nawet z gospodarką i polityką. Jako barwny i ciekawy element kultury oraz jako dokument określonego miejsca i czasu fascynuje wielu badaczy i kolekcjonerów.

Lalka towarzyszy człowiekowi od najdawniejszych czasów. W starożytności, zarówno w Grecji jak i w Rzymie, nowo narodzone dziecko obdarowywano „zabawkami pierwszego spojrzenia” wśród których były również lalki. Fascynacja różnymi odrębnościami kulturowymi spowodowała, że lalka uzyskała dodatkową rolę atrakcyjnej pamiątki stając się lalką regionalną, której głównym celem jest propagowanie wiedzy o zdobnictwie i kolorystyce lokalnego stroju. Lalki występują także w bożonarodzeniowych szopkach, które od XIII wieku upowszechnia w świecie zakon franciszkanów. W połowie XX wieku rozpoczęła się masowa produkcja tanich lalek plastikowych. Pojawiła się na rynku amerykańska lalka „Barbie”, która jest obecnie najbardziej znaną i pożądaną przez dzieci lalką. Wygląda jak nastolatka i posiada wiele przedmiotów poczynając od modnych ubrań na każdą okazję po wille i samochody. Ma jednak nieproporcjonalną budowę ciała i jest nienaturalnie chuda. Wiele nastolatek chcąc się do niej upodobnić popadło w anoreksję.

Lalka, ten niezwykły element kultury, posiada walory poznawcze, przybliżając minione epoki, egzotyczne kraje, różne kultury i czasy dzieciństwa. Prezentowane na wystawie lalki pochodzą ze zbiorów: Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju oraz kolekcji Anny Ziembińskiej z Krotoszyna.

Wystawa czynna w dniach od 30 sierpnia do 26 listopada 2017 r. w budynku Muzeum Okręgowego w Lesznie, pl. Metziga 17.

Kurator wystawy dr Eugeniusz Śliwiński.

Serdecznie zapraszamy!