Wystawa: EKO-ETNO. Natura dawnej wsi
Dodano 2022-01-24 12:27:33
Miejscowość: Leszno
Miejsce: Muzeum Okręgowe w Lesznie, ul. G. Narutowicza 31, Leszno
Data rozpoczęcia: 2022-01-25 10:00
Data zakończenia: 2022-03-27 18:00
Organizator: Muzeum Okręgowe w Lesznie
Opis wystawy:
Jednym z istotnych problemów współczesnego świata są kwestie związane z ekologią i negatywnym wpływem działalności człowieka na przyrodę. Nasza wystawa jest propozycją odpowiedzi na współcześnie stawiane pytanie: „Jak żyć w zgodzie z naturą?”. Celem wystawy jest zaprezentowanie harmonijnego współistnienia ludzi i otaczającego ich świata, jakie miało miejsce na dawnej polskiej wsi. Środkiem do tego są eksponaty związane z codziennym życiem chłopskich społeczności, pracami gospodarskimi, rolniczymi czy rzemiosłem. Zaprezentujemy twórczość ludową odnosząca się do przyrody, a także przykłady malarstwa o tematyce wiejskiej. Opowiemy o różnych aspektach relacji z naturą i miejscu przyrody w wyobrażeniach mieszkańców wsi.
Poruszana tematyka:
- stosunek do przyrody w ludowym obrazie świata – współistnienie człowieka, przyrody i rzeczy w sieci wzajemnych wpływów i powiązań, żywe relacje (zabiegi na urodzaj, ochrona przed klęskami żywiołowymi, związek z ziemią, znaczenie wody, ognia, powietrza);
- rośliny i zwierzęta w wyobrażeniach, folklorze, zabiegach o charakterze magicznym i tradycyjnym lecznictwie;
- jakościowe wartościowanie przestrzeni ludzkiej i dzikiej;
- naturalne materiały i życie bez plastiku (drewno, glina, len, metal, słoma);
- samowystarczalność i wytwórczość dawnej wsi;
Ideą wystawy jest przybliżenie tematyki ekologicznej w oparciu o kulturę ludową. Ukazanie dawnego życia i różnorodnej tematyki z nim związanej jako egzystencji w zgodzie z naturą, która w niewielkim stopniu w nią ingeruje i nie powoduje dużych zniszczeń. Etnografia zajmuje się ludzkimi kulturami, które prezentują różne sposoby organizowania życia. Dzięki poznawaniu odmiennych trybów funkcjonowania można nabrać dystansu do własnej kultury, poddać ją refleksji, która może przynieść chęć wprowadzenia zmian na korzyść środowiska, by nasze działania szły w parze z poszanowaniem przyrody. Pogłębiona świadomość ekologiczna może przynieść rezultaty w postaci podejmowania życiowych wyborów czy wykonywania codziennych czynności wspierających dbałość o środowisko, w którym przyszło nam istnieć: nie marnując żywności, kupując produkty bez zbędnego plastiku, poprawnie segregując odpady czy oszczędzając wodę. Każda nawet najmniejsza ekologiczna decyzja ma ogromne znaczenie dla nas samych, naszego otoczenia, planety i zamieszkujących ją istot. Czyni je lepszym miejscem do życia.
Wystawa adresowana jest do szerokiego grona odbiorców: dzieci, młodzieży, dorosłych, wraz z seniorami. Będzie dostępna dla zwiedzających w terminie 25.01.2022 – 27.03.2022 w dawnej synagodze, przy ul. G. Narutowicza 31 w Lesznie. Patronat honorowy nad wystawą objął Narodowy Instytut Dziedzictwa.