Większe kompetencje Miejskiego Konserwatora Zabytków

Dodano 2024-03-08 14:14:40 Zabytkowe obrazy, rzeźby, meble czy historyczne narzędzia liturgiczne znajdujące się na terenie Miasta Leszna trafiły pod kontrolę Miejskiego Konserwatora Zabytków. Od 1 stycznia Wojewoda Wielkopolski przekazał swoje kompetencje w tym zakresie naszemu samorządowi. O pozwolenia na prace konserwatorskie czy restauratorskie tych zabytków można ubiegać się w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków w Ratuszu.

W 2016 r. na mocy porozumienia pomiędzy Wojewodą Wielkopolskim a Prezydentem Miasta Leszna powołano Miejskiego Konserwatora Zabytków. Wówczas przekazano naszemu samorządowi kompetencje dotyczące zabytków nieruchomych, czyli głównie kamienic, historycznych budynków przemysłowych czy zabytkowych kościołów. Wszystko po to, by ułatwić i przyspieszyć uzyskiwanie pozwoleń właścicielom budynków zabytkowych położonych na terenie Leszna. Miejski Konserwator Zabytków rozpatruje także sprawy dotyczące udzielania zgód na usunięcie drzew na obszarze historycznego centrum miasta.

W styczniu 2024 r. kompetencje leszczyńskiego konserwatora zabytków zostały powiększone o ochronę zabytków ruchomych. Dotyczy to  jednak wyłącznie zabytków wpisanych do rejestru. W Lesznie jest ok. 300 obiektów objętych taką ochroną. To głównie wyposażenie kościołów – krzyże, kielichy, meble czy ołtarze wraz z wystrojem, ale także okna czy okiennice.  Każde prace przy tych przedmiotach wymagają wcześniejszego uzyskania pozwolenia Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Nie oznacza to jednak, że wszystkie sprawy dotyczące zabytków na terenie Leszna będzie można załatwić w leszczyńskim ratuszu. Sprawami samochodów zabytkowych ujętych w wojewódzkiej ewidencji zabytków czy pozwoleniami na badania archeologiczne nadal zajmować się będzie leszczyńska delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.