„Wartheland. Dzieje zbrodni”

Dodano 2022-04-11 15:38:15

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Biblioteka Ratuszowa, Rynek 1
Data rozpoczęcia: 2022-04-22 17:30
Data zakończenia: 2022-04-22 18:30
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie

Losy ludzi i wydarzenia z okresu okupacji przedstawione zostaną na wystawie przygotowanej przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Jej tytuł to „Wartheland. Dzieje zbrodni”. Będzie ona zaprezentowana 22 kwietnia na leszczyńskim rynku. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie prezentacja książki dr. Adama Pleskaczyńskiego pt. „Wartheland. Dzieje zbrodni”. Początek 22 kwietnia 2022 r. – godz. 17:30 w Bibliotece Ratuszowej.

Podczas II wojny światowej Niemcy zaanektowały obszar Wielkopolski, ziemi łódzkiej i fragment Pomorza. Nazwały go Warthelandem (Krajem Warty). Na okupowanym terenie prowadzono represje i eksterminację ludności zarówno polskiej, jak i żydowskiej. Codziennością była tu obecność niemieckiego wojska, postępująca germanizacja czy hitlerowskie flagi w przestrzeni publicznej. Jedna z nich w 1939 roku została zawieszona na leszczyńskim ratuszu.

Granice Warthelandu zostały ustalone w pakcie o granicach i przyjaźni pomiędzy III Rzeszą a ZSRR dotyczącym granicy niemiecko-sowieckiej na okupowanym terytorium Polski. Akty te były nieważne w świetle prawa międzynarodowego i nie były uznawane przez inne kraje ani Rząd RP na uchodźctwie. Okupanci uznawali jednak te ziemie za „rdzennie niemieckie”, mimo że rdzennych mieszkańców niemieckich było na tych terenach niecałe 10%. Pozostałe 90% w znacznej większości stanowili Polacy oraz w mniejszej części Żydzi, którzy zostali poddani niezwłocznej germanizacji. Proces ten objął wszystkie pola życia społecznego, kulturalnego i ekonomicznego, czego świadectwem są zachowane do dziś liczne archiwalne fotografie.

Przebieg okupacji w Poznaniu i Łodzi, ale także w mniejszych miejscowościach czy wsiach wchodzących w skład Warthelandu będzie można zobaczyć na eksponowanych podczas wystawy fotografiach. Kraj Warty przedstawiony został na nich z perspektywy trzech grup narodowościowych: Polaków, Żydów i Niemców. Plansze ekspozycyjne dotykają następujących tematów: początki okupacji, organizacja aparatu represji, eksterminacja Polaków, wysiedlenia i wywożenie na roboty przymusowe, getta dla Żydów, zagłada ludności żydowskiej, cywilizacja „nur für Deutsche”, narodowy socjalizm, upadek Reichsgau Wartheland i bilans okupacji. Wystawa pełna będzie obrazów przedstawiających z jednej strony eksterminację, terror i prześladowania, a z drugiej – materiałów pochodzących z oficjalnych niemieckich instytucji propagandowych.