„Stolice wielkopolskiego protestantyzmu. Leszno i Śmigiel - współistnienie wyznań. Dziedzictwo”

Dodano 2018-11-09 11:41:03

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Budynek główny Muzeum, pl. J. Metziga 17
Data rozpoczęcia: 2018-11-20 17:00
Data zakończenia: 2018-11-20 18:00
Organizator: Muzeum Okręgowe w Lesznie

Muzeum Okręgowe w Lesznie serdecznie zaprasza 20. 11. 2018 roku, o godzinie 17:00 do budynku głównego Muzeum, przy placu J. Metziga 17, na promocję książki „Stolice wielkopolskiego protestantyzmu. Leszno i Śmigiel – współistnienie wyznań. Dziedzictwo.” Wstęp bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

O katalogu:
„Stolice wielkopolskiego protestantyzmu. Leszno i Śmigiel - współistnienie wyznań. Dziedzictwo” to książka będąca zapisem wystawy prezentowanej w Muzeum Okręgowym w Lesznie w dniach 17 V - 31 XII 2017 roku i konferencji naukowej zorganizowanej 12-13 X 2017 roku we współpracy z Muzeum Ziemi Wschowskiej i Stowarzyszeniem Czas A.R.T. Prezentowana publikacja ma za cel ukazanie roli i miejsca Leszna i Śmigla w dziejach protestantyzmu na ziemiach polskich oraz związków z reformacją zachodnioeuropejską, a także wybitnych postaci, miejsc kultu i wyposażenia świątyń poprzez odpowiednio wyselekcjonowane eksponaty ze zbiorów własnych leszczyńskiego muzeum oraz licznych instytucji i osób prywatnych. Bogato ilustrowany katalog tworzą opisy i reprodukcje ponad 200 obiektów: archiwaliów, starych druków, planów, grafik, przedstawień malarskich, wybranych zjawisk historycznych. Koncepcja książki zasadza się na pomyśle, będącym odpowiedzią na wieloletnie braki w zakresie opracowania dziejów protestanckiej przeszłości obydwu miast. Nie powstała dotąd publikacja, która całościowo ujęłaby tę problematykę. „Stolice wielkopolskiego protestantyzmu. Leszno i Śmigiel - współistnienie wyznań. Dziedzictwo” mają połączyć funkcję zapisu wystawy, pierwszego przewodnika po protestanckiej przeszłości Leszna i Śmigla oraz pierwszego podręcznika w języku polskim omawiającego w przystępny i możliwie wyczerpujący sposób historię ewangelickich wspólnot na pograniczu wielkopolsko-śląskim.

Książka liczy 408 stron formatu A4. Powstała jako dzieło zbiorowe, na które złożył się wysiłek wielu osób - właścicieli eksponatów, autorów opisów i esejów oraz fotografii oraz instytucji, które użyczyły swe cenne zbiory. Serdecznie wszystkim dziękujemy za pomoc i współpracę.