Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Dodano 2022-10-14 11:47:19 Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Miejscowość: Biblioteka Ratuszowa
Miejsce: Rynek 1
Data rozpoczęcia: 2022-10-26 16:00
Data zakończenia: 2022-10-26 17:30

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie serdecznie zaprasza na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się 26 października o godz. 16:00 w Bibliotece Ratuszowej. Punktem wyjścia do rozmowy (na każdy temat) będzie książka „Witajcie w raju. Reportaże o przemyśle turystycznym", której autorem jest Jennie Dielemans.

Członkowie klubu to osoby w różnym wieku, których łączy pasja czytania i poznawania nowych autorów oraz gatunków literackich, ale także chęć wymiany poglądów na rozmaite tematy i poszerzania swoich horyzontów. Dołącz do nas! Na DKK można przychodzić bez konieczności wcześniejszego zgłaszania uczestnictwa. Gwarantujemy miłą atmosferę i fascynujące rozmowy przy dobrej kawie w leszczyńskim Ratuszu.

Przypominamy, że książkę (którą będziemy omawiać na najbliższym spotkaniu klubu) można „wypożyczyć” w Bibliotece Ratuszowej, jednak jej przeczytanie nie jest warunkiem udziału w spotkaniu. Mile widziani są wszyscy, którzy po prostu kochają literaturę i chcą spotkać się z innymi „książkożercami”.

Czy jadąc na wakacje, możemy "płacić i wymagać"? Za parędziesiąt euro kupić "koloryt lokalny"? Wierzyć, że tygodniowe all-inclusive ma coś wspólnego z podróżą? Czy na egzotycznych wyspach pozostało jeszcze coś do odkrycia, oprócz jednakowych hoteli, zastawionych leżakami plaż, straganów pełnych pamiątek i kontynentalnego menu?

Jennie Dielemans przez kilka lat przyglądała się turystom marzącym o nieskażonych cywilizacją, dziewiczych rajach, będących oazą autentyzmu i antidotum na nużącą codzienność zachodniego świata. W czasach, gdy przemysł turystyczny stał się dla wielu krajów główną gałęzią gospodarki i źródłem utrzymania dla mieszkańców, szwedzka dziennikarka sprawdza, jak zmasowany ruch turystyczny wpływa na miejscową ludność i środowisko. Opisuje korupcję, samowolę budowlaną, góry śmieci i dewastację środowiska. Portretuje mieszkańców wiosek, którzy – dostosowując się do oczekiwań żądnych "autentyczności" turystów – godzą się na zaglądanie do garnków.
Efektem jej wędrówek i bacznych obserwacji jest fascynujący zbiór reportaży – alternatywny przewodnik o "Zachodzie na wakacjach" i brzemiennej w skutki konfrontacji z lokalnymi kulturami.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.