Red Bull Ryzyk Fizyk w Lesznie

Dodano 2017-10-06 14:52:58

Miejscowość: Aula PWSZ
Miejsce: ul. Mickiewicza 5
Data rozpoczęcia: 2017-10-16 16:00
Data zakończenia: 2017-10-16 19:00

Zapomnijcie o monotonnych i dłużących się zajęciach - Red Bull Ryzyk Fizyk odmieni Wasze patrzenie na zjawiska naukowe!

Zapomnijcie o monotonnych i dłużących się zajęciach - Red Bull Ryzyk Fizyk odmieni Wasze patrzenie na zjawiska naukowe!

Tym razem za pośrednictwem teorii i praktyki, wytłumaczone zostaną niecodzienne zachowania motocyklu żużlowego. Podczas wspólnego wykładu spotkają się Piotr Pawlicki, Przemek Pawlicki oraz dr inż. Adam Sieradzki - fizyk i wykładowca Politechniki Wrocławskiej.

Red Bull Ryzyk Fizyk jest serią wykładów łączących w sobie prawa fizyki z często niezrozumiałymi zjawiskami obecnymi w sportach ekstremalnych. Studenci biorący udział w wykładzie 16 października dowiedzą się m.in.: w jaki sposób motocykl uzyskuje siłę napędową z podłoża, odpychając się od żużla oraz jakie są przeciążenia podczas jazdy. „Jazda motocyklem żużlowym to ciągły dynamiczny kompromis pomiędzy bezpieczną jazdą, a najszybszą trasą. Z fizycznego punktu widzenia to znalezienie optymalnych sił, które pozwolą na uzyskanie trasy o najkrótszym czasie, czyli połączenie dynamiki z kinematyką w sposób praktyczny.” – mówi o temacie wykładu, który odbędzie się w ramach projektu Red Bull Ryzyk Fizyk, dr inż. Adam Sieradzki.

Uczestnicy prelekcji będą mogli dowiedzieć się ciekawych informacji od Piotra Pawlickiego i Przemka Pawlickiego, którzy opowiedzą o czarnym sporcie od strony praktycznej. Przemek jeździ w barwach Gorzowskiej Stali, natomiast Piotr jest zawodnikiem Unii Leszno. Bracie Pawliccy są ważną częścią Reprezentacji Polski na żużlu. W obcenym sezonie Piotr zmaga się ze światową elitą w zawodach Grand Prix. Już w przyszłym roku dołączy do niego Przemysław, który wygrał Grand Prix Challenge w rosyjskim Togliatti.

Zachowania motocyklu żużlowego na język naukowy przetłumaczy dr inż. Adam Sieradzki, który na co dzień jest wykładowcą na Politechnice Wrocławskiej. Cieszy się dużą popularnością wśród studentów, ponieważ oprócz umiejętności przekazywania wiedzy ma dobre poczucie humoru i stara się w zrozumiały sposób przedstawić nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia.