Poetycki Szarlatan Między Wierszami

Dodano 2021-07-15 11:42:39

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Biblioteka Ratuszowa w Lesznie
Data rozpoczęcia: 2021-07-23 15:00
Data zakończenia: 2021-07-23 16:30
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie

Podczas kolejnego spotkania cyklu Między Wierszami porozmawiamy o życiu i twórczości Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Zadamy pytania, jak bardzo kontrowersyjną postacią był poeta? Czy pisał zielonym atramentem? Chytry błazen, poetycki szarlatan, lawirant, „poeta niebezpieczny”, czy po prostu człowiek borykający się z chorobą psychiczną?

Ile w Gałczyńskim jest autentyzmu, a ile kreacji i jakie maski zakłada poeta? Wreszcie o legendzie, jaka narosła wokół niego. O tych i wielu innych ciekawostkach związanych z Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim porozmawiamy 23 lipca br. o godz. 15:00 w Bibliotece Ratuszowej.

Tym razem w klimatycznej Bibliotece w Ratuszu gościć będziemy Annę Arno i Mariusza Urbanka, pisarzy i publicystów literackich, którzy z przyjemnością opowiedzą Państwu o twórcy legendarnego „Najmniejszego teatrzyku świata” – „Teatrzyku Zielona Gęś”.


Spotkania w ramach projektu Między Wierszami zapewnią Państwu kontakt z literaturą ambitną, dostarczą ciekawostek i anegdot, poszerzą materiał edukacyjny. Z okazji trwającego Roku Norwidowskiego nasi znamienici goście, wysokiej rangi specjaliści z dziedziny literatury i biografii literackich spróbują na nowo odkryć i przybliżyć motywy Norwidowskie w twórczościach znanych polskich pisarzy.


Projekt Między Wierszami to literacki spacer po kafejkach tętniących artystycznym klimatem.
Z kawiarenki w Bibliotece Ratuszowej udamy się do kawiarni „Mała Ziemiańska”, „Pod Picadorem”, czy Kawiarni „Kresy” na Nowym Świecie. Podejrzymy, co słychać u Skamandrytów tudzież u innych sławnych polskich poetów. W przyjemnym kawiarnianym klimacie będzie można wysłuchać rozmowy biografów i znawców twórczości m.in. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Juliana Przybosia, Jana Lechonia, Kazimierza Wierzyńskiego, Cypriana Kamila Norwida, Zbigniewa Herberta czy Stanisława Grochowiaka.

Będzie to opowieść pełna anegdot, ciekawostek, a może nawet przełomowych odkryć.


Troszeczkę jakby w plotkarskim klimacie ściągniemy poetów z literackiego Parnasu, chcąc przybliżyć ich i oswoić z słuchaczami. Kto wie może po takim spotkaniu niejeden z nich okaże się dla Państwa bliskim znajomym?

Anna Arno - ukończyła Sarah Lawrence College oraz historię sztuki w Institute of Fine Arts, New York University. Opublikowała m.in. następujące tytuły „Kot. Opowieść o Konstantym A. Jeleńskim” (Iskry, 2020), „Niebezpieczny poeta. Konstanty Ildefons Gałczyński” (Znak, 2013), „Jaka szkoda. Krótkie życie Pauli Modersohn–Becker” (słowo/ obraz terytoria 2015) oraz „Ten Kraj” (Wydawnictwo Literackie, 2018). Tłumaczka tekstów w języku francuskim i angielskim (ostatnio „Godziny włoskie” Henry Jamesa). Współwłaścicielka wydawnictwa Próby.

Mariusz Urbanek – pisarz i publicysta, z wykształcenia prawnik, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor biografii m.in. Leopolda Tyrmanda („Zły Tyrmand”), Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego („Szwoleżer na Pegazie”), Stefana Kisielewskiego („Kisiel”), Jerzego Waldorffa („Ostatni baron Peerelu”), Władysława Broniewskiego („Miłość, wódka, polityka”), Jana Brzechwy („Nie dla dzieci”), Juliana Tuwima („Wylękniony bluźnierca”), Kornela Makuszyńskiego („Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce”), opowieści o uczonych tworzących Lwowską Szkołę Matematyczną - „Genialni”, a ostatnio tomu „Profesor Weigl i karmiciele wszy”. Jest także autorem felietonów publikowanych w miesięczniku „Odra”, zebranych w książce „Przecieki niekontrolowane”, zbioru opowiadań „Romans biurkowy. 99 dni z życia korporacji”, kliku tomów bajek – m.in. „Mostek czarownic. Baśnie wrocławskie” i „Baśnie dolnośląskie”, scenariuszy spektakli we Wrocławskim Teatrze Lalek (m.in. „Lato Muminków” i „Legendy wrocławskie”) oraz musicalu „Brzydki Kaczorek w Operze i Filharmonii Podlaskiej”. Jest redaktorem działu publicystyki i historii miesięcznika „Odra”.


Spotkanie jest częścią projektu pn. Między Wierszami dofinansowanego w ramach Programu Promocja Czytelnictwa ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.