Noc Muzeów w MBWA

Dodano 2019-05-10 12:46:47

Miejscowość: Leszno
Data rozpoczęcia: 2019-05-18 18:00
Data zakończenia: 2019-05-18 24:00

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zaprasza na NOC MUZEÓW, 18 maja /sobota/, w godz. 18.00-24.00, Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5, Galeria w Ratuszu, Rynek 1. Na wszystkie wydarzenia. Wstęp wolny!

W programie:

Galeria MBWA leszno, ul. Leszczyńskich 5

  • godz. 18.00-24.00

zwiedzanie wystawy
XVIII Łemkowskie Jeruzalem „PiekłoNiebo”
wernisaż wystawy o godz. 18.00
Projekt pn. „Łemkowskie Jeruzalem” jest niezależną inicjatywą artystyczną cyklicznie realizowaną przez Zjednoczenie Łemków. Motywem przewodnim wystawy i publikacji jest twórczość artystyczna i filozoficzna wybitnego krakowskiego artysty malarza łemkowskiego pochodzenia – Jerzego Nowosielskiego. Tytuł „PiekłoNiebo” ma w zamyśle odnieść się do częstej u wybitnych artystów dwoistości ich natury: ich skomplikowanych osobowości, trudnych charakterów i nierzadko dramatycznych przeżyć, jakich doświadczają. Traktując ją – ową naturę artysty – jako pewnego rodzaju ofiarę składaną przez nich podczas twórczych zmagań. Jest to również penetracja przestrzeni pomiędzy sacrum a profanum; badanie napięć, jakie powstają na ich styku. Wystawa wpisuje się w nasz wieloletni projekt przybliżania kultury i historii związanej z Łemkami szerokiej publiczności.

Artyści biorący udział w przedsięwzięciu:
JERZY NOWOSIELSKI
ANDRZEJ SZEWCZYK
GRZEGORZ SZTWIERTNIA
JOANNA ZEMANEK
NATALIA HŁADYK
MAŁGORZATA MAĆKOWIAK
MATEUSZ BUDZYŃSKI
ARKADIUSZ ANDREJKOW
PIOTR BOGATKA
OLEKSIJ CHOROSHKO
Kuratorzy: Joanna Zemanek, Grzegorz Sztwiertnia

  • godz. 20.00

oprowadzanie po wystawie XVIII Łemkowskie Jeruzalem „PiekłoNiebo”

  • godz. 22.00

Amerykański film reklamowy. Sztuka i technika

Ponad godzinny zestaw filmów reklamowych wyróżnionych przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (MoMA) - to unikalna opowieść o współczesnej Ameryce. Najwybitniejsi twórcy reklamy trafnie diagnozują przemiany społeczne oraz radości i obawy zwykłych ludzi. Na ekranie pojawiają się znani aktorzy i piosenkarze, wśród nich: Anthony Hopkins i Jay-Z. Za kamerą stanęli reżyserzy, których prace znamy z kina, na przykład Spike Lee. W programie znalazły się przeznaczone na rynek amerykański reklamy Tide, Samsunga, Monster.com, Wetransfer, Tile, Adidas, Nike, LA Original, Beats by Dre oraz Snickers. Jest znakomity film animowany, w formie komediowej wyjaśniający dzieciom, na czym polega pobyt w szpitalu. Niektóre prace wprost nawiązują do ważnych spraw społecznych: potrzeby tolerancji, walki z uzależnieniami. W filmach możemy znaleźć dużo niezwykłej grafiki, animacji, muzyki i prześledzić wyjątkową pracę z dźwiękiem. Zestaw jest efektem konkursu Stowarzyszenia Niezależnych Producentów Reklamowych USA (AICP), w którym reklamy oceniano w 41 kategoriach. Premiera pokazu odbyła się w czerwcu 2018 roku w Nowym Jorku. Organizator: Fundacja Młodego Kina.

  • godz. 18.00-24.00

Sprzedaż wyrobów artystycznych, kiermasz wydawnictw.
Możliwość zakupu dzieł sztuki z zakresu malarstwa, grafiki, rysunku, rzeźby, ceramiki, szkła artystycznego, unikatowej biżterii artystycznej.


Galeria w Ratuszu, Leszno, Rynek 1, II pietro

  • godz. 18.00-24.00

zwiedzanie wystaw:

Obszary – odbiór przy pomocy zmysłów
To wystawa, przede wszystkim, dwóch przyjaciół z katedry, posługujących się wydawałoby się różnymi materiami - gliną i szkłem. Masa ceramiczna i szkło witrażowe jednak sporo łączy - żeby powstały potrzebne jest powietrze, woda, ziemia i ogień – cztery żywioły. Każdy z widzów znajdzie tu coś dla siebie, to ciekawe jak materia szkła i gliny wzajemnie się przenikają. Prace przedstawiają wąski wycinek zainteresowań artystów, a są one szerokie, poczynając od obserwacji i fascynacji ciałem człowieka, przez intymną obserwację otaczającej nas rzeczywistości po metafizyczną abstrakcję. Widz może znaleźć swoją własną niepowtarzalną historię w oglądanych dziełach twórców. Na wystawie możemy zobaczyć prace i realizacje pracowników Katedry Konserwacji i Restauracji Ceramiki i Szkła.
Pracownicy katedry: Henryk Stoksik, Kazimierz Pawlak, Michał Matuszczyk, Marcin Czeski, Maria Gąsior, Katarzyna Wantuch-Jarkiewicz, Łukasz Karkoszka, Piotr Romiński, Ewa Łukaszewicz-Jedrzejewska, Zbigniew Burski, Paweł Rzeźnik, Katarzyna Czaja-Arkabus, Marta Proksz, Monika Czarnecka, Maciej Zaborski
Conservatio artis
Konserwator dzieł sztuki musi być artystą. Artysta konserwator, znakomitym rzemieślnikiem. Student w trakcie 6 lat kształcenia poznaje tajniki warsztatu z zakresu ceramiki, szkła oraz witrażu. Zdobywa wiedzę artystyczną humanistyczną i przyrodniczą, co daje niezwykłe możliwości kształtowania osobowości. Wiedza, którą posiądzie przekłada się z czasem na doświadczenie zawodowe. Na wystawie możemy zobaczyć obiekty, które powstały w trakcie zajęć dydaktycznych, zobaczymy pastisze i kopie naczyń archeologicznych, witraże artystyczne, jak i kopie witraży zabytkowych oraz prace ze szkła. Nie zabraknie tez obiektów po konserwacji i restauracji. Prezentowane obiekty zabierają widza w świat odległy, który znamy zazwyczaj z historii, tutaj możemy go dotknąć i zobaczyć z bliska.
W wystawie m.in. biorą udział studenci i absolwenci: Anna Geisler, Agata Chaberska, Katarzyna Miściur, Natalia Kowalczuk, Natalia Dzidowska, Karolina Kamińska, Sylwia Zabłocka, Weronika Wiertel, Anna Kowalczyk, Karolina Alicja Duda, Pola Birger, Anna Kowalczyk, Aleksander Strzelecki, Sara Gumulak, Kordian Chromik, Aleksandra Siwiorek, Rafał Romiński, Martyna Sienkiewicz, Paulina Kobiela, Adrian Francuziak, Patrycja Smolarczyk, Olga Kaczorowska, Magdalena Ziółkowska, Gabriela Maczuga

  • godz. 18.00-21.00

Warsztat plastyczny

Warsztat tworzenia witrażu „Witraż średniowieczny – cięcie żelazkiem krzywym”
Prowadzący: Marcin Czeski

  • 18.00-21.00 /teren przed wejściem do Ratusza/

Warsztat plastyczny:
Wypał w piecu mini – raku, pokaz odlewania form z mas lejnych (np. filiżanek).
Prowadzący: Piotr Romiński oraz studenci.

  • godz. 21.00

oprowadzanie kuratorskie po wystawach:
Conservatio artis
Obszary - odbiór przy pomocy zmysłów