Graficzny nagłówek podstrony
Kalendarz 15 lipca 2020

Magiczny świat ilustracji Janusza Grabiańskiego

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna - Hol, Galeria Dworcowa, Stacja Biznes
Data rozpoczęcia: 2020-07-15 10:00
Data zakończenia: 2020-08-23 18:00
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie

Zdjęcie, Magiczny świat ilustracji Janusza Grabiańskiego

Jego ilustracje miały w sobie niewytłumaczalny urok, oczarowywały subtelnością i siłą gestu malarskiego. Niemal każdy zetknął się z nimi w dzieciństwie. Prace Janusza Grabiańskiego, znakomitego artysty, współtwórcy Polskiej Szkoły Ilustracji, pokazane zostaną na wystawie zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Od 15 lipca będzie można je oglądać w Galerii Dworcowej i Holu Biblioteki Głównej, od 27 lipca w Stacji Biznes.

Janusz Grabiański (1929-1976) był artystą grafikiem, ilustratorem książek i serii wydawniczych, projektantem plakatów, reklam oraz znaczków pocztowych. Wiodącym nurtem jego twórczości były ilustracje do książek. Niespotykana lekkość w posługiwaniu się akwarelą pozwoliła mu stworzyć dzieła zupełnie wyjątkowe. Znany wszystkim wizerunek Sierotki Marysi czy Rogasia z Doliny Roztoki, to właśnie jego kreacje. Wśród najbardziej rozpoznawalnych ilustracji, które mocno zapisały się w powszechnej pamięci, są również prace stanowiące oprawę bestsellerowego, znanego wielu pokoleniom „Elementarza” Mariana Falskiego.

Warto poświęcić wakacyjny czas, by odwiedzić przestrzenie wystawiennicze i obejrzeć ilustracje, które wielu z nas wprowadzały w świat przeżyć, przygód i emocji literackich. Dorośli będą mogli powspominać, dla dzieci będzie to okazja do spotkania z najlepszą tradycją grafiki książkowej.

Wystawę z cyklu „Mistrz Ilustracji”, która towarzyszyła Poznańskim Targom Książki, oglądać będzie można do 23 sierpnia.

0 Koszyk